EURO 2020 play-off finalleri: önizleme

Perşembe günkü tek seferlik finaller, UEFA EURO 2020'nin son dört sırasını belirleyecek.

UEFA EURO 2020'de kalan dört alan, dört play-off finalinde sekiz takımın sıralandığı 12 Kasım Perşembe günü kararlaştırılacak.

Nitelikli ekiplerle tanışın

Yol A: Macaristan-İzlanda (20:45 CET)

Highlights: Bulgaria 1-3 Hungary

Öne Çıkanlar: Bulgaristan 1-3 Macaristan

UEFA EURO 2016'nın sürpriz paketlerinden ikisi Budapeşte'de buluşuyor. İzlanda, dört yıl önce çeyrek finale giderken İngiltere'den meşhur bir şekilde ayrıldı ve teknik direktör ve bazı oyuncular değişirken, onların ayırt edici özelliği olan endüstri ve verimlilik değişmedi. İzlanda'nın Romanya'ya karşı kazandığı yarı final galibiyeti 2-1 skor çizelgesinin düşündüğünden çok daha rahattı.

Macaristan da yarı finalde rahatladı ve Bulgaristan 3-1'i bir kenara itti ve 2019 hayal kırıklığı yaratan Marco Rossi'nin ekibi, doğru zamanda zengin bir form damarına ulaştı. Türkiye ve Sırbistan'a karşı kazanılan zaferlerin yanı sıra Rusya'da bir beraberlik, Macaristan'ın 2016'da belki de turnuva maçını oynadığı sahneye dönme umutlarını artırdı.

Path A kazananları, Grup F'de Portekiz, Fransa ve Almanya'ya katılıyor.

B Yolu: Kuzey İrlanda – Slovakya (20:45 CET)

Highlights: Bosnia and Herzegovina 1-1 Northern Ireland (pens: 3-4)

Öne Çıkanlar: Bosna Hersek 1-1 Kuzey İrlanda (kalemler: 3-4)

Slovakya, Štefan Tarkovič'in geçici olarak görev aldığı İrlanda Cumhuriyeti'ni geçen ay yerinde vuruşlarla gördükten sonra koçunu değiştirdi. Pavel Hapal, dokuz maçta sadece bir galibiyet serisinden sonra ayrıldı ve 14 maçta iki gol yemedi – son goller onların Aşil topuğuydu – ancak 33 yaşındaki Marek Hamšík'in kaptanlık yaptığı takım , otomatik elemeden hala bir bıyık bıraktı .

Kuzey İrlanda son 12 aydır ağaçları yırtmadı ve Bosna-Hersek'e karşı etkileyici penaltı atışları galibiyetleri berabere olarak sınıflandırılırsa, galibiyetsiz yedi maç. Bu yarı finalde Ian Baraclough'un adamları spot vuruşlar için iki geç yedek oyuncu sundu ve ikisi de başarılı bir şekilde dönüştürüldü. UEFA EURO 2016'nın tekrarı hayali yaşıyor.

  Path B kazananları, E Grubu'nda İspanya, İsveç ve Polonya'ya katılıyor.

Nitelikli ekipler: form kılavuzu

Yol C: Sırbistan-İskoçya (20:45 CET)

Highlights: Norway 1-2 Serbia (aet)

Öne Çıkanlar: Norveç 1-2 Sırbistan (aet)

İskoçya finalde son kez EURO '96'ya geri dönmek zorundasınız – 25 yıllık bekleme süresi bitmek üzere mi? Steve Clarke'ın tarafı kesinlikle iyi şekilleniyor , yarı finalde İsrail'in üstesinden geliyor ve bir dalganın zirvesine çıkıyorlar, bu da bu fikstüre sekiz maç yenilmeden geldikleri anlamına geliyor, bu da 80'lerin ortalarından beri en uzun galibiyetleri.

İskoçya daha önce de yakındı ve Sırbistan'da, kendi günlerinde herkes için uygun olan tutarsız bir takımla karşı karşıya kalıyorlar. Sırplar , son dörtte birçoğunun başarısız olduğu yerde başarılı oldular ve Erling Braut Haaland'ı son dörtte sessiz tutarken, Sergej Milinković-Savić ve Aleksandar Mitrović tıklamaya başlıyor.

Path C kazananları, D Grubu'nda İngiltere, Hırvatistan ve Çek Cumhuriyeti'ne katılıyor.

Yol D: Gürcistan-Kuzey Makedonya (18:00 CET)

Highlights: North Macedonia 2-1 Kosovo

Öne Çıkanlar: Kuzey Makedonya 2-1 Kosova

Gürcistan son yıllarda kırılması zor bir ceviz olduğunu kanıtladı ve ne Danimarka ne de İrlanda, UEFA EURO 2020 elemelerinde Tiflis'te gol atamadı. Belarus, Ekim ayında yapılan yarı finallerde, Gürcistan bir tren gibi başladığında, bir liderlik yaptığı ve ardından rayları kapattığında , körfezde tutuldu .

Kuzey Makedonya, EURO veya Dünya Kupası tarihinde ilk kez bir eleme bölümünde üçüncü olduktan sonra zirvede. Başını 37 yaşındaki Goran Pandev'in yaptığı taraf, Kosova'nın son dört yıldaki umutlarını sona erdirdi ve o zamandan beri yenilmez serisini altı maça çıkardı.

Path D kazananları, C Grubu'nda Hollanda, Ukrayna ve Avusturya'ya katılıyor.

EURO 2020: bilmeniz gereken her şey

Play-off'lar yeni mi?

European Qualifiers: How the play-offs work

Avrupa Elemeleri: Play-off'lar nasıl çalışır?

Hollanda ile İrlanda Cumhuriyeti arasında Anfield'da EURO '96 için yapılan tek seferlik bir maçla başlayan son altı EURO'nun beşinde play-off'lar oldu. Yine de UEFA EURO 2020 play-off'larının çok farklı bir formatı var. İlk defa, takımlar birden fazla raunttan geçmek zorundaydı ve önceki tüm sürümlerin aksine, taraflar Avrupa Elemeleri yerine UEFA Uluslar Ligi aracılığıyla katılmaya hak kazandı.

Play-off'lar nasıl işliyor?

16 UEFA Uluslar Ligi grup galibi, Avrupa Elemeleri öncesinde play-off yerleri garantiliydi. Eleme grupları aracılığıyla ilerlediklerinde, yerleri liglerinde bir sonraki en iyi sıradaki takıma gitti. Bir ligde mücadele edecek dört takımın olmadığı durumlarda (Lig A gibi), kalan yuvalar genel UEFA Uluslar Ligi sıralamasına göre başka bir ligdeki taraflara tahsis edildi.

EURO 2020: tüm fikstürler