İngiltere ve İrlanda, 2030 Dünya Kupası ortak teklifi için hükümetten destek aldı

Duyuru, büyük spor olayını futbol tarihiyle dolu bir bölgeye taşıma girişimini ilerletti

Duyuru, büyük spor olayını futbol tarihine batmış bir bölgeye getirme girişimini ilerletti.

İngiltere ve İrlanda, 2030 Dünya Kupası'na ev sahipliği yapmak için ortak teklif verme kararına yaklaştı ve Birleşik Krallık hükümeti projeye destek sözü verdi.

FIFA'nın ihale süreci resmi olarak 2022'ye kadar başlamıyor, ancak İspanya ve Portekiz'in güçlerini birleştirmesi ve Arjantin, Şili, Paraguay ve Uruguay'ın olası bir teklif için bir araya gelmesi de dahil olmak üzere bir dizi başka bölge ilgisini dile getirdi.

İngiltere ve İrlanda'daki futbol federasyonları yaptıkları açıklamada, ilk desteği almaktan "memnun olduklarını" söylediler, ancak nihayetinde bir teklifin verilip verilmeyeceği konusunda nihai bir karar verilmediğini kabul ettiler.

Ne söylendi?

İrlanda Futbol Federasyonu, İrlanda Futbol Federasyonu, The FA, Galler Futbol Federasyonu ve İskoçya Futbol Federasyonu aşağıdaki ortak bildiriyi yayınladı:

“Birleşik Krallık ve İrlanda'nın futbol federasyonları ve hükümet ortakları, Birleşik Krallık hükümetinin 2030 FIFA Dünya Kupası için beş birlik adaylığını destekleme taahhüdünde bulunmasından çok memnun.

"FIFA 2022'de süreci resmi olarak açmadan önce bir teklifin uygulanabilirliğini değerlendirmek için fizibilite çalışması yapmaya devam edeceğiz.

"Bir FIFA Dünya Kupası düzenlemek, uluslarımıza somut faydalar sağlamak için inanılmaz bir fırsat sağlayacaktır. Etkinliğe teklif vermeye karar verilirse, ev sahipliği tekliflerimizi FIFA'ya ve daha geniş küresel futbol topluluğuna sunmayı sabırsızlıkla bekliyoruz."