İspanya Süper Kupası: Kim daha iyi bir sicile sahip, Barcelona mı Real Madrid mi?

Katalan tarafı mı yoksa başkent kulübü mü? Süper Kupa yarışmasında en iyi kupaya kim sahip?

Katalan tarafı mı yoksa başkent kulübü mü? Süper Kupa yarışmasında en iyi kupaya kim sahip?

Supercopa de Espana veya İspanyol Süper Kupası , La Liga'nın kazananları ve ikincilerinin Copa del Rey'in kazananları ve ikincileri ile karşı karşıya geldiği bir yarışmadır.

Şu anki haliyle 1982'de başlatılan yarışmada daha önce sadece iki takım vardı – La Liga'nın kazananları ve Copa şampiyonları.

Tipik olarak, toplam kazanan kupayı eve götüren iki ayaklı bir ilişkiydi.

2019'dan bu yana İspanya Süper Kupası, tümü tek ayaklı maçlardan oluşan iki yarı final ve bir final olmak üzere dört takımdan oluşuyor.

Dünya futbolunun devleri olarak statüleri göz önüne alındığında, Clasico'nun rakipleri Barcelona ve Real Madrid'in rekabeti domine ettiğini görmek şaşırtıcı değil, ama kim daha başarılı?

Barcelona mı Real Madrid mi – İspanya Süper Kupa rekoru kim daha iyi?

Barcelona, toplamda kupa dolabındaki 13 şampiyonlukla İspanya Süper Kupası tarihinin en başarılı takımı.

Bu, tarihlerinde 11 kez yarışmayı kazanan Real Madrid'den iki Süper Kupa daha.

Katalan tarafı, Real Madrid'in 16'sına karşılık İspanya Süper Kupası'nda toplam 25 kez yer aldı.

Süper Kupa'da yedi kez eşleştirildiler ve Madrid, yarışmada doğrudan toplantılarda Barca'nın üstünlüğünün tadını çıkarırken ilk beşte yer aldı.

Supercopa de Espana öncülleri hesaba katılırsa, Barcelona en başarılı takım olmaya devam ediyor ve Copa de Oro Argentina'yı bir kez ve Copa Eva Duarte'yi üç kez kazandı.

Bu arada Real Madrid, adına sadece tek bir Copa Eva Duarte unvanına sahip.

İspanya Süper Kupası'nda Real Madrid ve Barcelona'nın hakimiyeti, diğer kulüplere isimlerini rekor defterlere yazmaları için çok az fırsat bıraktı.

Clasico takımlarından sonra, yarışmada en başarılı takım 1990'larda 2000'lerin başına kadar üç şampiyonluk kazanan Deportivo La Coruna'dır.

Atletico Madrid ve Athletic Club, Deportivo'yu her biri iki şampiyonlukla takip ediyor ve başarıları 1980'lerde ve 2010'larda aynı zamanlarda gerçekleşti.

İspanya Süper Kupasını bir seferde beş takım kazandı. Bunlar: Sevilla, Valencia, Real Zaragoza, Real Mallorca ve Real Sociedad.