Ahmed,

numaralı mahkeme kararının ardından Caf başkanı olarak geri döndü 61 yaşındaki Madagaskarlı yöneticinin, Kasım ayında boşaltmak zorunda kaldığı göreve geri döndükten sonra geçici bir dinlenme yolu geldi. Ahmad Ahmad, Spor Tahkim Mahkemesi kararının ardından Afrika Futbolu Konfederasyonu başkanı olarak geri döndü. 61 yaşındaki çocuk, yönetim organının etik kurallarını ihlal ettiği için Kasım ayında Fifa tarafından […]

numaralı mahkeme kararının ardından Caf başkanı olarak geri döndü

61 yaşındaki Madagaskarlı yöneticinin, Kasım ayında boşaltmak zorunda kaldığı göreve geri döndükten sonra geçici bir dinlenme yolu geldi.

Ahmad Ahmad, Spor Tahkim Mahkemesi kararının ardından Afrika Futbolu Konfederasyonu başkanı olarak geri döndü.

61 yaşındaki çocuk, yönetim organının etik kurallarını ihlal ettiği için Kasım ayında Fifa tarafından beş yıllığına yasaklandı ve 200.000 dolar para cezası verdi.

Ahmad, sadakatsizlik, hediyeler sunma ve kabul etme, görevi kötüye kullanma ve fonları kötüye kullanmakla suçlandı. Ancak, Madagaskar yöneticisi iddiaları reddetti ve kararını, lehine karar veren Spor Tahkim Mahkemesi'nde temyiz etti.

Cas, Cuma günü bir ön karar vererek yöneticiyi görevine geri getirdi ve 12 Mart'taki Caf cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde nihai karar verilecek.

Cas, "Caf seçimlerinden önceki dönemde disiplin yaptırımının sürdürülmesi halinde Bay Ahmad için telafisi mümkün olmayan bir zarar riski nedeniyle, Cas heyeti [Fifa yasağının] etkilerinin geçici olarak durdurulması talebini onaylamıştır," dedi. bir açıklama.

Ancak mahkeme, Ahmed'in dünya futbolu yönetim organının kendisinin Caf seçimlerine katılmasına izin vermemesini önleme talebini reddetti.

"Hakem Heyeti, Fifa'nın, Bay Ahmad'ın seçime katılmasını engellemeyi veya katılmasını zorlaştırmayı amaçlayan herhangi bir karar almasını engelleyen bir emir verilmesi talebiyle Bay Ahmad tarafından sunulan geçici tedbir talebini reddetmiştir. Caf başkanlığı için 12 Mart 2021'de yapılması planlanıyor. "

Jacques Anouma [Fildişi Sahili], Patrice Motsepe [Güney Afrika], Augustin Senghor [Senegal] ve Ahmed Yahya [Moritanya] seçimler için yarışmaya izin verdiler, ancak Ahmad'ın ertelenmesi oylama süreci için mevcut zaman çizelgesinin kapısını açıyor değiştirilecek.

Ahmed, 1988'den beri pozisyonda olan Issa Hayatou'yu yenerek, Etiyopya'nın Addis Ababa kentinde 2017 seçimlerinde dönüm noktası niteliğinde bir zafer elde etti.

Malagasy, cumhurbaşkanı olduktan bu yana, Cezayir tarafından kazanılan Mısır'da 2019 Afrika Uluslar Kupası da dahil olmak üzere, organizasyonu bir dizi yarışmada denetlemiştir, ancak daha başlangıçta Fifa'nın etik kurallarını ihlal ettiği tespit edilmeden önce, görev süresi kötü yönetim iddiaları ve yolsuzluk söylentileriyle gölgelendi.