'Zor olacak' – Falode Nijerya'nın ilk Caf Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ndeki şansı

Nijeryalı kadınlar ligi üstünlüğü iyimser, ülke Afrika'daki ilk kadın kulüpleri yarışmasının şampiyonu olabilir

Nijeryalı kadınlar liginin üstünlüğü iyimser, ülke Afrika'daki ilk kadın kulüpleri yarışmasının şampiyonu olabilir

Aisha Falode, Nijerya'nın üstünlüğünü Caf Kadınlar Şampiyonlar Ligi'ne taşıyabileceğine inanıyor, ancak açılış etkinliğini kazanmanın Batı Afrikalılar için kolay olmayacağını kabul ediyor.

Temmuz ayında Caf, her yıl ve yılın ikinci yarısında düzenlenecek olan Kadınlar Şampiyonlar Ligi'nin 2021'de sekiz kulübün finallerde yarışacağı açılışını duyurdu.

Nijeryalı bir kulübün unvanı alması için, takımın 2020-21 yerel şampiyonu ortaya çıkması ve sekiz kulüp finalinde yer alacak bileti kazanmak için Wafu B bölgesel play-off'unu kazanması gerekiyor.

Bu nedenle, Nijerya Kadınlar Futbol Ligi başkanı Falode, ülkenin kadın milli takım hakimiyetini kulüp düzeyinde kıtada taklit edebilmesi için iyimser.

Falode, The Cable'a "Sadece Şampiyonlar Ligi'ni kazanmakla kalmayacağız, aynı zamanda buna hazırlanacağız" dedi.

Kadın futboluna Afrika'da başladık. Şampiyonlar Ligi'nin ilk baskısının da Nijerya tarafından kazanılacağını söyleyelim.

“Bu sefer sizden (Amaju Pinnick) tekrar, Caf Şampiyonlar Ligi'nde kadınlar için eğlence için yarışmak istemediğimizi ve NWPL'de harika takımlarımız olduğunu rica ediyoruz.

"Milli takımlar için çok sayıda oyuncu üreten takımlarımız var. Bu takımları teşvik etmemiz gerekecek. Daha rekabetçi maçlar oynamamız gerekecek.

"Kısaltılmamış bir sezon oynamamız gerekecek. Takımlarımızı önümüzde olan bu yarışmaya hazırlamak için tam bir sezon oynamalıyız.

“Yine de Şampiyonlar Ligi belli değil. Caf'in bölgesel bir play-off olacağını ve kazanan Şampiyonlar Ligi'ne katılmaya hak kazanacağını söylediğini görürseniz.

"Örneğin NWPL'yi kazansanız bile, bu size Şampiyonlar Ligi için otomatik bir nitelik kazandırmaz. Yine de başka bir bölgeden diğer liglerin diğer galipleriyle tanışmanız gerekir.

"Ve onları Şampiyonlar Ligi'nde tam anlamıyla temsil edecek olan da o bölgenin galibi. Bu yüzden zor olacak ve bu yüzden iyi hazırlanmalıyız."