NFF, Super Falcons

Afrika devleri Ekim 2019'dan beri henüz topa vurmuyor ve futbol vücut aylar süren hareketsizliklerini sona erdirmek için hareket etti

için Türkiye Kadınlar Kupası ve Fas turlarını onayladı

Afrika devleri Ekim 2019'dan bu yana henüz topa vurmuyor ve futbol vücut aylarca hareketsizliklerini sona erdirmek için harekete geçti

Nijerya Futbol Federasyonu, ülkenin üst düzey kadın milli takımı için önerilen Türkiye ve Fas davetli turlarını onayladı.

Super Falcons, Ekim 2019'da Lagos'taki Agege Stadyumu'nda Fildişi Sahili tarafından Olimpiyat Oyunları elemelerinden elendikleri için bir maç oynamadı.

2020'de topa tekme atmamasına rağmen, Super Falcons Fifa sıralamasında bir basamak yükseldi ve hareketsiz bir yılı dünyadaki 37. sırada bitirirken Afrika'da da zirvede kaldı.

NFF başkanı Amaju Pinnick, 14 aylık hareketsizliği sona erdirmek için geçtiğimiz hafta liderliğinin Afrika şampiyonlarının Türkiye Kadınlar Kupası'na katılmasını düşündüğünü açıklamıştı.

Salı günü NFF yönetim toplantısının ardından, Nijerya futbol kurumu takımın gelecek yılki turnuvaya katılımını ve ayrıca Fas ile bir çift dostluk maçını onayladı.

"Üst Düzey Kadın Milli Takımı Super Falcons'ı, 12'nci Afrika Uluslar Kupası'nın 2022 yılına ertelenmesinin neden olduğu uzun bir hareketsizlik döneminde meşgul etmenin bir yolu olarak, İcra Komitesi, Teknik ve ekibi için Kalkınma Alt Komitesi Şubat 2021 yılında Türkiye ve Fas iki maç turu bir turnuvaya katılmak için," dedi NFF açıklamada .

Bu gelişme, Amerikalı şef Randy Waldrum'un Ekim ayında eski teknik direktör Thomas Dennerby'nin yerini almasından bu yana oyuncularıyla ilk kez birleşmesine yardımcı olacak.

2021 Türkiye Kadınlar Kupası'nın 15 – 25 Şubat tarihleri arasında Alanya, Türkiye'de yapılması planlanıyor ve Fas ile görüşmeler aynı ayın sonunda yapılacak.

Türkiye ve Fas turları, Super Falcons'ın 2023 Dünya Kadınlar Kupası'na katılmaya çalışacakları 2022 Afrika Kadınlar Uluslar Kupası hazırlıklarına başlamasına yardımcı olacak.