Barcelona ve Real Madrid hiç La Liga'dan düştü mü?

Clasico devleri ulusal, kıtasal ve küresel başarı ile eş anlamlıdır, ancak en üst uçuştan hiç vazgeçtiler mi?

Clasico devleri ulusal, kıtasal ve küresel başarı ile eş anlamlıdır, ancak en üst uçuştan hiç vazgeçtiler mi?

Barcelona ve Real Madrid , her yıl El Clasico'da dünya çapında hissedilen sert rekabetin yansımalarıyla İspanyol futbolunun kurumlarıdır.

Aralarında 50'den fazla lig şampiyonluğu kazandılar, yerel manzarayı domine ettiler ve her yıl kıtada kaçınılmaz olarak Avrupa üstünlüğü mücadelesinin içindeler.

Başarı, bu kulüplerin ikinci doğasıdır, ancak en büyük takımlar bile zaman içinde zirvelere ve çukurlara katlanır.

Peki, Barca ve Real hiç küme düşme yaşadı mı? Hedef size bilmeniz gereken her şeyi getiriyor.

Barcelona ve Real Madrid hiç La Liga'dan düştü mü?

Hayır. Barcelona ve Real Madrid asla La Liga'dan küme düşmedi.

Clasico rakipleri, 1929'da kuruluşundan bu yana rekabetin bir parçası olan, yaklaşık bir asırdır rekabette kalıcı demirbaşlar olmuştur.

İspanya'nın Primera Liginden toplamda sadece üç takım küme düşmedi ve sadece Athletic Club , özel kulüpte Barca ve Real'e katıldı.

Üç taraf, ligin 10 orijinal kurucu üyesi arasında yer aldı ve bunlar arasında Real Sociedad , Atletico Madrid , Espanyol , Europa, Racing Santander, Getxo ve Real Union da yer aldı.

Atletico Madrid, lig şampiyonlukları açısından ülkenin en başarılı üçüncü kulübü olarak Barca ve Real'i takip ediyor ve tarihinin büyük bölümünde La Liga'nın fikstürü oldular.

Ancak Rojiblancos 1929-30'da ligin ikinci sezonunda küme düştü.

Atletico, İspanya İç Savaşı'ndan sonra 1939-40'ta Primera Division'a döndü (çatışmadan sonra ilk iki baskıyı kazandı) ve ikinci kez küme düştükleri 2000 yılına kadar orada kaldı.

Segunda'da sadece iki dönem sonra tekrar terfi ettiler ve o zamandan beri en iyi bölümün parçası oldular.

Valencia , İspanyol futbolunun uzun süredir devam eden bir kurumudur ve sadece bir kez La Liga'dan düşürülmüştür.

O an 1985-86'da gerçekleşti, ancak hemen geri döndüler ve 1986-87'de Segunda'yı kazandılar.

Real Sociedad, Deportivo La Coruna, Sevilla ve Real Betis gibi diğer popüler İspanyol kulüplerinin hepsi birden fazla küme düştü.

Bir ülkenin en iyi ulusal liginde statüyü sürdürmek etkileyici bir başarıdır ve en büyük kulüplerin bile zamanla küme düşmesine rağmen kolayca elde edilebilecek bir başarı değildir.

Örneğin, sadece bir İtalyan kulübü ( Inter ) Serie A'dan asla küme düşmedi ve İngiltere'nin en iyi kulüplerinden hiçbiri kusursuz bir lig rekoru talep edemez (ancak Arsenal 1919'dan beri küme düşmemişti).