AIFF Başkanı Praful Patel: Hint futbolu doğru yönde ilerliyor

Praful Patel, Goa'nın Hint futbolunda 'iyi bir geleceğe' sahip olmasını destekliyor …

Praful Patel, Goa'nın Hint futbolunda 'iyi bir geleceğe' sahip olmasını destekliyor …

AIFF (Tüm Hindistan Futbol Federasyonu) Başkanı Praful Patel, Hint futbolunun doğru yolda ilerlediğine inanıyor ve yakın gelecekte Goa kendisini ülkenin önde gelen futbol merkezlerinden biri haline getirecek.

Bir yatırımcı bulmayı başarırlarsa, önümüzdeki birkaç yıl içinde Churchill Brothers'ı Hindistan Süper Ligi'nde (ISL) bulmanın şaşırtıcı olmayacağına inanıyor.

"2020'de Mohun Bagan ve Doğu Bengal ISL'ye katıldı. Umuyoruz ki Churchill (Kardeşler) de iyi bir finansal ortak olacak ve yakın gelecekte ISL'ye girecek.

"AIFF herhangi bir kulübe mali ortak edinme konusunda yardımcı olamaz, bu bir yönetim organıdır. Biz ticari bir kuruluş değiliz, ancak AIFF Başkanı olarak size futbolun doğru yönde olduğunu ve Goa'nın Hint futbolunun büyük pastasında iyi bir parça, "dedi Patel.

Doğu Bengal yatırımcı olarak Shree Cement Limited'e bağlandı ve önümüzdeki sezon ISL'de ilk kez sahneye çıkacak. Oysa Mohun Bagan, Hint futbolunun en üst kademesine girmek için ATK ile birleşti.

Patel, 2024-25 sezonundan itibaren yükselme ve küme düşme başlayacağı için ISL ve I-League'in Lig 1 ve Lig 2 olarak işlev görmeye devam edeceğini vurguladı.

AFC, Hindistan Futbol Federasyonu'nun I-League galiplerinin 2022-23 sezonundan gelen liyakat nedeniyle Hindistan Süper Ligi'ne (ISL) girmesini sağlayacak önerisine lastik damgasını vurdu. Öneriye göre yükselme ve düşme 2024-25 sezonundan itibaren uygulanacak.

"I-League ve ISL'yi, yükselme ve küme düşme gerçekleşecek şekilde entegre ettik. Artık kapalı bir lig değil. Sadece ilk birkaç yıl için kapalı bir ligdi. 2024-25'ten itibaren ISL ve I-League'de yükselme-düşme olacak. ISL'nin son kulübü I-League'e gidecek ve I-League kazananları ISL'ye yükseltilecek. İki lig artık Lig ve Lig 2 olarak bir arada var olacak. "

Parlamento Üyesi, para olmadan futbolun ilerleyemeyeceğini ve kulüplerin hızla değişen dünya futboluna uyum sağlamak için daha profesyonel olmaları gerektiğini düşünüyor.

"Futbol özelleştirmesi yok, bunlar ligler. Ve bu ligler FIFA ve AFC'nin (Asya Futbol Konfederasyonu) tam onayı ile gerçekleşiyor. Tarihsel olarak geleneksel futbol tarzı ne olursa olsun bir zaman değişmek zorunda. Kulüpler ayakta kalamaz. Parasız. Bunu getirmek zorundayız çünkü oyuncular, kulüpler ve taraftarlar için iyi. Futbol için sağlıklı bir ekonomik sistem olmadıkça, uzun vadede hayatta kalmayacak "dedi Patel imzaladı.