End Sars: Hangi futbolcular Nijeryalı polis vahşeti kampanyasını destekledi?

Futbolcular, Nijerya'da polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulundukları End Sars kampanyasına desteklerini dile getirdiler

Contents

Futbolcular, Nijerya'da polis şiddetine son verilmesi çağrısında bulundukları End Sars kampanyasına desteklerini dile getirdiler.

Nijerya ordusunun vatandaşlara ateş açıp 12 protestocuyu öldürdüğü haberi ile birlikte, dünyanın dört bir yanındaki spor yıldızları ve sporcular, Sars'ı sona erdirmek için dayanışmalarını dile getirdiler.

Peki End Sars hareketi ne hakkında ve hangi futbolcular onu destekliyor? Hedef bir göz atıyor.

End Sars protestosu ne hakkında?

End Sars hareketi, 2017 yılında başlatılan Nijerya'nın Özel Hırsızlıkla Mücadele Ekibi Sars'ın polis vahşetine karşı savaşan bir protestodur.

Sars, birçok adaletsiz tutuklama, ayrımcı profil oluşturma, haraç ve işkenceyle suçlanıyor, bu da protestocuların bir araya gelmesine neden oldu.

End Sars protestoları Ekim ayı başlarında başladı, binlerce genç Nijeryalı Sars'ın yöntemlerinin adaletsizliğini barışçıl bir şekilde protesto etmek için sokaklara çıktı.

Nijerya ordusu, Lagos'taki #EndSars protestosuna katılan binlerce sivile ateş açtı ve şehrin eyalet valisi bunun sadece bir ölümle sonuçlandığını belirtti.

Ancak Uluslararası Af Örgütü, Nijerya ordusu ve polisinin en az 12 barışçıl protestocuyu öldürdüğünü doğruladı.

Ülke içindeki gerginliklerin ardından birkaç gün süren protestolardan sonra birim dağıtılmış olsa da, aktivistler hala yapılacak çok şey olduğuna inanıyor.

Uluslararası Af Örgütü Nijerya Ülke Direktörü Osai Ojigho, "Barışçıl protestoculara ateş açmak, insanların yaşam, haysiyet, ifade özgürlüğü ve barışçıl toplantı haklarının açık bir şekilde ihlalidir. Askerlerin tek bir niyeti vardı – sonuçsuz öldürmek."

"Bu atışlar açıkça yargısız infaz anlamına geliyor. Acil bir soruşturma yapılmalı ve faillerden şüphelenilenler adil yargılamalarla sorumlu tutulmalıdır.

"Yetkililer, mağdurlar ve aileleri için adalete ve etkili hukuk yollarına erişim sağlamalıdır."

End Sars kampanyasını hangi futbolcular destekledi?

Birkaç sporcu , hareketin spor dünyasıyla birkaç bağlantısı olan End Sars protestolarını desteklemek için konuştu .

Nijeryalı spor yıldızlarının, Nijeryalı futbolcu Tiamiyu Kazeem'in Şubat 2020'de vefatından bu yana, Sars memurları tarafından durdurulduktan sonra vur-kaç pilotu tarafından öldürülen Kazeem ile End Sars kampanyasıyla kişisel bir bağları var.

Aynı zamanda bir futbolcu olan Izu Joseph, 2016 yılında kolluk kuvvetleri tarafından yapılan bir topluluk baskını sırasında vuruldu.

V ictor Moses, Spartak Moskova için ilk Rusya Premier Ligi hedefini, Krasnodar'ı 3-1 yenerek Nijerya'daki End Sars protestocularına adadı .

Moses, "Bugün harika bir galibiyet ve kulüpteki ilk hedefime ulaşmaktan çok memnunum," diye tweet attı.

“Bugün amacımı Nijerya halkına adıyorum. Yeter artık! Nijeryalıların protesto etme ve bunun için öldürülmeme hakları var. Nijerya için dua edin. "

Odion Ighalo, Tammy Abraham, Alex Iwobi, Wilfred Ndidi ve Antonio Rudiger gibi Nijeryalı ve Nijeryalı olmayan diğer yüksek profilli futbolcular da protestoculara desteklerini dile getirdi.

“Orduyu, kendi hakları için protesto ettikleri için silahsız protestocuları öldürmesi için mi gönderiyorlar? Gerek yok, "dedi Ighalo, Twitter'ına gönderdiği bir videoda.

“İngiltere hükümetini ve dünyadaki tüm liderleri Nijerya'da neler olup bittiğini görmek ve fakir vatandaşlara yardım etmek için arıyorum. Hükümet kendi vatandaşlarını öldürüyor.

“Bu konuyla ilgilenmek için Birleşmiş Milletler’den sizleri arıyoruz. Kardeşlerime eve döndüklerinde güvende olmalarını, içeride olmalarını ve lütfen dışarı çıkmayın çünkü hükümet katil ve dünya bundan bahsetmezse öldürmeye devam edeceklerini söylemek istiyorum. "

Ndidi, "Nijeryalıların güvenliği için #EndSARS … Bizi korumak isteyen insanlar bizi öldürdüğü için evi ziyaret etmekten korkuyoruz. Korkularla iyi görünmek suç değildir" diye yazdı.

İngiltere'yi temsil eden ancak Nijeryalı bir babanın çocuğu olan Chelsea'den Abraham, dayanışmasını kırık bir kalp emojisi ile gösterdi.

Marcus Rashford, Mesut Özil ve Rio Ferdinand gibi isimler de dayanışmalarını dile getirdiler.