EURO yarışmacıları odak noktasında: Türkiye

Türkiye'nin dramatik UEFA EURO 2008 yarı finallerine koşusu, EURO'nun öne çıkan özellikleri olmaya devam ediyor.

Contents

EURO soyağacı

Önceki final turnuvaları: 4
EURO en iyisi: yarı finaller (2008)

Türkiye'nin EURO finalleri sadece çeyrek asır önce başladı, ancak Hilal Yıldızları o zamandan beri güçlü bir izlenim bıraktı – özellikle de geç goller sayesinde yarı finale kadar heyecan verici bir koşu yaptıkları ve asla- say-die yaklaşımı. Büyük Avrupa kulüplerinde bulunan yeni nesil oyuncularla, artık EURO 2016'da grup aşamasından çıkışlarının hayal kırıklığını silmeyi umuyorlar.

Anahtar oyuncular

All of Turkey's EURO 2020 qualifying goals

Türkiye'nin EURO 2020 eleme hedeflerinin tamamı

Merih Demiral (19 defa, 0 gol)
Türkiye, EURO 2020 için tüm ev elemelerinde temiz çarşaflar tuttu ve Juventus stoper, kararlılığı, hırsı ve sözde 'Türk duvarı'na ilham veren cesaretiyle bunun temel nedeniydi. Havada güçlü olan 22 yaşındaki oyuncu, aynı zamanda becerikli ayaklara ve hareket kabiliyetine de sahip.

Cengiz Ünder (26 defa, 8 gol)
Avrupa Elemeleri sırasında Fransa'ya karşı 2-0 galibiyet hedefini yakalayan Leicester City kanat oyuncusu, sakatlık nedeniyle kampanyanın çoğunu kaçırdı – ve hızı ve tekniği büyük ölçüde ıskalandı. Yine de gerçek bir yaratıcı varlık olmaya devam ediyor ve finallerde parlamaya aç olacak.

Unutulmaz EURO hedefleri

• Nihat Kahveci'nin EURO 2008'de Çek Cumhuriyeti'ne 89. dakikada yaptığı grev, Türkiye 2-0 gerideyken 3-2 galibiyet alarak eleme aşamasına geçerken olağanüstü bir geri dönüşü tamamladı.

EURO 2008 highlights: Turkey oust Croatia on penalties

EURO 2008'de öne çıkanlar: Türkiye, Hırvatistan'ı cezalardan devirdi

• Ivan Klasnić, 2008 EURO çeyrek finalinin 119. dakikasında Hırvatistan'a 1-0 öne geçerken, Semih Şentürk'ün diğer ucunda filenin üstünden geçmesi ve kendi tarafını vermesiyle Türkiye çıkışa doğru ilerliyordu. sonunda cezalara üstün gelme şansı.

Hatırlanabilir anlar

• Türkiye'nin ilk EURO galibiyeti, 2000 yılında Belçika'yı 2-0 mağlup ederek, eleme turları için ilk elemeyi de garantiledi.

• Geç gollerin yanı sıra, Türkiye'nin 2008'de Çeklere karşı verdiği inanılmaz mücadelesi, Volkan Demirel'in ek süre oyundan çıkarılmasının ardından orta saha oyuncusu Tuncay Şanlı'nın eldivenleri giyip maçı golle bitirmesi için de dikkate değerdi.

• Rüştü Reçber, EURO 2008 çeyrek finalinde Hırvat Mladen Petrić'i inkar etmek için dalıştan ayrıldıktan sonra bir takım arkadaşlarının altına gömüldü, şut atışı Türkiye'yi son dörde çıkardı ve bütün bir milleti sevinçlere boğdu.

İstatistikler

Watch Nihat's dramatic 2008 late Turkey double

Nihat'ın dramatik 2008 geç Türkiye ikilisini izleyin

En son turnuva görünümleri
9 : Rüştü Reçber
8 : Hakan Balta
7 : Alpay Özalan, Arif Erdem, Hakan Şükür, Mehmet Topal, Ogün Temizkanoğlu

En çok final turnuvası golü
3 : Semih Şentürk
2 : Arda Turan, Hakan Şükür, Nihat Kahveci

Katil statüsü : Türkiye'nin EURO 2008'de attığı sekiz golden altısı 75 dakika sonra geldi.

Biliyor musun?

• Türkiye ve İspanya, EURO '96'da bir denizaşırı kulüpte tek bir oyuncu olmayan tek takımlardı.

• İsviçre ile Türkiye arasındaki EURO 2008 maçı, Basel'deki St. Jakob-Park'ta o kadar şiddetli yağış altında oynandı ki, sahanın çeyrek finalden önce değiştirilmesi gerekiyordu.

• Hamit Altıntop, 2008'de Türkiye'nin Çekler karşısında 3-2'lik galibiyetinde üç asist yaptı.

UEFA.tv: Hamit Altıntop EURO masterclass