Kick It Out patronu

Futbolun önde gelen ırkçılık karşıtı yardım kuruluşu, yapılan bir incelemenin bazı kulüp çalışanlarının belirli bölgelerden kişileri imzalamaya karşı önyargılı olduğunu tespit ettiğini söyledi

'ün iddiasına göre, 'ırkçı klişeler' nedeniyle Asyalı oyuncuları reddediyor

Önde gelen futbol ırkçılık karşıtı yardım kuruluşu, yapılan bir incelemede bazı kulüp çalışanlarının belirli bölgelerden kişileri imzalamaya karşı önyargılı olduğunu ortaya çıkardı.

Önde gelen ırkçılık karşıtı yardım kuruluşu Kick It Out'un başkanı, Premier Lig kulüplerinin "tembel ırkçı klişeler" nedeniyle Asya ülkelerinden, geçmişlerinden veya miraslarından oyuncularla sözleşme imzalama şansını reddettiğini söylüyor.

Sanjay Bhandari, "stratejik bir inceleme" yaptıklarını ve önde gelen kulüplerin akademileri için genç Asyalı oyuncuları imzalamalarına odaklanarak oyuna dahil olan yaklaşık 250 kişiyle konuştuklarını söyledi.

İngiliz futbolunda temsili iyileştirmeyi amaçlayan ve FA'nın yeni çeşitlilik kodunu destekleyen bir hayır kurumu olan Kick It Out, profesyonel oyuna dahil olan Asya mirasına sahip oyuncuların sayısını, bu arka plandan sadece bir avuç futbolcuyla artırmaya çalışıyor – Leicester orta saha oyuncusu Hamza Choudhury gibi – Premier Lig'in 30 yılında yer almıştı.

Bhandari, hayır kurumunun incelemesi sırasında şok edici basmakalıp ve önyargı örnekleriyle karşılaştığını söyledi.

Daily Mirror'a şunları söyledi: "Her durumda, bir akademi koçu veya izci ebeveynlere sormuştu: 'Çocuğunuzun muhasebeci veya avukat olmasını istediğiniz halde neden çocuğunuzla zaman harcamam gerekiyor?' Buna, altı büyük Premier Lig takımından en az birinden bir akademi koçu da dahildi – bunlar bir hödük durgunluğundan gelen kulüpler değildi.

“Bu tür tembel ırkçı stereotiplerin hâlâ satılıp kabul görmesi skandaldır. Kulüplerin bu bilinçsiz önyargıları sistemden kaldıran süreçlere ihtiyacı var. "

Bhandari ayrıca, Premier Lig'in özellikle internete taşınan istismar sorunundan muzdarip olduğunu söyledi – özellikle insanların kilitlenmeye zorlandığı Covid-19 salgını ve sosyal medyada hedef alınan oyuncular.

Kulüplerin oyuncuları desteklemek ve çevrimiçi tacizle mücadele etmek için daha fazlasını yapması gerektiğini ve Kick It Out'un nefreti sınırlandırmanın ve istismarcıları durdurmanın yollarını denemek ve bulmak için hem ekiplerle hem de teknoloji şirketleriyle birlikte çalışacağını söylüyor.

Şöyle dedi: "Anti-semitizm, İslamofobi, Güney Asyalılara ve Güneydoğu Asyalılara yönelik ırkçılık – özellikle Covid ve Çin'in şeytanlaştırılması ışığında – homofobi, bifobi ve transfobi, oyunlar kapalıyken çevrimiçi olarak taşınan başlıca zorluklar olmaya devam ediyor. kapılar.

“Kick It Out'ta, örneğin, teknoloji şirketleriyle ortaklıklarımızı, bu türden sosyal medya suistimalini izlemek için yapay zeka araçlarını kullanmak üzere nasıl genişletebileceğimize bakıyorduk. Futbol kulüplerinin bu alana çok daha fazla yatırım yapması gerektiğine inanıyoruz. "