Rapinoe, İngiliz futbolunu kadın oyununa 'utanç verici' yatırım yapmaktan dolayı çarptı

USWNT uluslararası, Kadınlar Süper Ligi

USWNT International, Kadınlar Süper Ligi'nin gelişimi için yeterince "çaba ve pound" harcandığını düşünmüyor.

Megan Rapinoe, 2016'da diz çöktükten sonra kariyeri için korktuğunu itiraf ederken, kadın oyununa "utanç verici" az yatırım yaptığı için İngiliz futbolunu eleştirdi.

Kadınlar Süper Ligi'nin profili, bir yaz aylarında yapılan büyük transferlerin ardından önemli ölçüde yükseldi ve Amerika Birleşik Devletleri'nin 2019 Dünya Kupası galipleri kadrosunun dört üyesi daha İngiltere'ye hamleleri tamamladı.

Lucy Bronze ve Rose Lavelle sırasıyla Lyon ve OL Reign'denManchester City'ye katıldı, Pernille Harder Wolfsburg'dan Chelsea'ye taşındı ve Alex Morgan, Tottenham'la yeni bir mücadeleye girmek için Orlando Pride'den ayrıldı.

WSL'de Sam Kerr ve Vivianne Miedema gibi uluslararası yıldızlara katıldılar ve nihayet 10. yılına girdikten sonra dünya çapında artan pozlama görmeye başladılar.

Hem USWNT hem de OL Reign için kaptan olarak görev yapan Rapinoe, kadın oyunlarının daha büyük ölçekte büyümesi için sağlam bir platformun uzun zamandır geldiğini ve kulüplere sağlanan finansman eksikliğinden özellikle etkilenmediğini düşünüyor. İngiltere'de.

35 yaşındaki BBC Sport'a verdiği demeçte, "İngiltere'deki kadın futbolunun Amerika'dakiyle aynı olduğunu düşünüyorum – yatırım eksikliğinde üstesinden gelmek zorunda kaldığımız şey yüzünden şimdiye kadar geride kaldı" dedi.

"Yıl 2020. Premier Lig ne zamandır var? Ve biz sadece Manchester United gibi bir kulübün bir kadın takımına karşı çaba ve kilo verdiğini görüyoruz? Açıkçası bu utanç verici.

"Antrenman yaparken ve sonunda bu cehennem ortamından çıkacağımız umuduyla formda kalmaya çalışırken, birkaç takım arkadaşım yurt dışına çıkıp oynadı."

Rapinoe, Olimpiyatların hemen köşesinde olduğu için botlarını asmayı planlamadığı konusunda ısrar etti ve hatta 2023'teki bir sonraki Dünya Kupası finallerinde olası bir görünüme kapıyı açtı.

"Oynamaya devam etmek istiyorum. Kesinlikle emekliliğe yakın bir yerde değilim – kesinlikle Olimpiyatlarda oynamak istiyorum" dedi. "Olimpiyatlardan sonra önümüzdeki üç yıla daha uzun süre bakmam gerekecek. Bir sonraki Dünya Kupasına bir yıl daha yaklaştık ve bu oldukça cazip. Bunu açıkta bırakacağız."

Amerika Birleşik Devletleri tılsımı, dört yıl önce milli marşta NFL oyun kurucusu Colin Kaepernick ile dayanışma içinde diz çöktükten sonra aldığı tepkiye de başladı ve polis vahşetine ve ırksal adaletsizliğe karşı tavır almaktan pişman olmadığı konusunda ısrar etti.

"Dürüst olmak gerekirse bundan gurur duyuyorum. Aklımı konuşmaktan ve doğru şeyi yapmaktan gurur duyuyorum. Değişimin böyle yapıldığını hissediyorum." Dedi. "Birisi bana diz çökmek veya tartışmakla ilgili açıklamaya veya tartışmaya çalıştığında, bu sadece tutarsız, beceriksiz, vatansever bir karmaşa, değil mi? Diz çökmek ne yaptığımı, Colin'i nasıl desteklediğimi ve kararlılığımı keskinleştirdi bu.

"Rahat bir zaman değildi. Kesinlikle en azından uluslararası kariyerimin biraz tehlikede olduğunu hissettim.

"Etrafımdaki birçok farklı yoldan bana birçok gerçek renk gösterdi. Eleştirmenler gerçekten yüksek sesle bağırıyorlar ve açıkça beni desteklemeyen bir federasyonum vardı ve beni gerçekten desteklemeyen bir koçum vardı. ama etrafımda her zaman yanımda olan ve her zaman yanımda olan pek çok insan vardı.

"Dünyada ne yapacağına dair bir seçimin var. Sadece eylemlerinin sonuçlarını giymeye hazırlıklı olmalısın."