Şampiyonlar Ligi-EURO çifte kazanan

Aynı yıl Avrupa Kupası ve EURO finallerinde kazanan tarafta sadece dokuz oyuncu yer aldı.

Contents

Cristiano Ronaldo ve ardından Real Madrid takım arkadaşı Pepe, Portekiz ile oynanan UEFA EURO 2016 finalinde galibiyetle UEFA Şampiyonlar Ligi başarısının ardından 2016'da muhteşem bir yaz geçirdi. Bu onlara, aynı yıl bir Avrupa Kupası ve Avrupa Şampiyonası kazanan dokuz oyuncudan oluşan elit bir kulübe girmelerini sağladı; 2021'de bunlara kimse katılacak mı?

Çift kazanan olarak kalifiye olmak için, oyuncuların her iki kazanan finalde de yer almış olması gerekir. Bu arada, Bayern'den Markus Babbel, Thomas Helmer, Thomas Strunz, Christian Ziege, Mehmet Scholl ve Jürgen Klinsmann'ın Almanya ile EURO'yu kazanmaya devam ettiği 1996'dan beri aynı yaz EURO ve UEFA Avrupa Ligi / UEFA Kupası'nı kimse kazanamadı. .

Avrupa Kupası-EURO çift kazananlar

EURO 2016 final highlights: Portugal 1-0 France

EURO 2016 finalinde öne çıkanlar: Portekiz 1-0 Fransa

1964 : Luis Suárez (Internazionale ve İspanya)
1988 : Hans van Breukelen, Ronald Koeman, Berry van Aerle, Gerald Vanenburg (PSV Eindhoven ve Hollanda)
2012 : Fernando Torres, Juan Mata (Chelsea ve İspanya)
2016 : Cristiano Ronaldo, Pepe (Real Madrid ve Portekiz)

Wim Kieft listede yok; 1988 Avrupa Kupası'nı PSV ile kaldırdıktan sonra, 1988 UEFA Avrupa Şampiyonası finalinde Hollanda ile yedek kulübesinden çıkamadı.

Real Madrid'den Nicolas Anelka, 2000 yılında Fransa ile aynı kaderi paylaşırken, takım arkadaşı Christian Karembeu biraz daha kötü bir performans gösterdi – hem 2000 UEFA Şampiyonlar Ligi hem de UEFA EURO 2000 finallerinde kullanılmayan bir kadro üyesiydi. iki yaz önce hem UEFA Şampiyonlar Ligi hem de 1998 Dünya Kupası'nı kazanmak için saha).

Avrupa Kupası-Dünya Kupası çift kazananlar

Raphäel Varane joined the double club in 2018

Raphäel Varane 2018'de ikili kulübe katıldı © Getty Images

1974 : Sepp Maier, Paul Breitner, Hans-Georg Schwarzenbeck, Franz Beckenbauer, Gerd Müller, Uli Hoeness (Bayern ve Batı Almanya)
1998
: Christian Karembeu (Real Madrid ve Fransa)
2002
: Roberto Carlos (Real Madrid ve Brezilya)
2018 : Raphaël Varane (Real Madrid ve Fransa)

2018 Dünya Kupası finallerinde Raphaël Varane yazın ikinci büyük kazananlar madalyasını alırken, Avrupa Kulüp futbolundaki en önemli kupayı birkaç hafta önce Real Madrid ile kaldırdığında özel bir hisse kapıldı.

Sami Khedira, kulübe 2014'te neredeyse katılıyordu, ancak ısınmada bir sakatlık, Arjantin'e karşı Dünya Kupası finalinde Almanya'ya dönmesini engelledi. UEFA Şampiyonlar Ligi'ni iki aydan kısa bir süre önce Real Madrid ile kazandı.