Gana teknik direktörü Akonnor, Afcon elemelerinde Sudan'a çarpıcı mağlubiyete tepki verdi

Black Stars patronu, Omdurman

Gana teknik direktörü CK Akonnor, takımının Salı günü Sudan'a karşı 2022 Afrika Uluslar Kupası (Afcon) eleme maçında 1-0 mağlubiyete düşmesine rağmen "başarılı" olduğuna inanıyor.

Omdurman'daki Al Hilal Stadyumu'nda ev sahiplerinin üç sayıya ulaşmasını sağlamak için sakatlığın ikinci dakikasında Mohamed Abdelrahman gol atarken, Black Stars serideki ilk mağlubiyetini yaşadı.

Gana, yine de, C Grubu'ndaki dört maçın ardından masanın zirvesine çıktı.

“Genel olarak, iyi iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bizden daha fazla açlık gösteren bir takıma kaybettik, "dedi.

“Gana'da oynama şeklimize ve burada oynayış şeklimize bakarsam, baskıyı kontrol altına alma konusunda bir miktar iyileşme olduğunu hissediyorum.

“Oyuncular hava gibi rahatsız koşullarda savaştılar ve Sudanlılar maçtan önce bizi hayal kırıklığına uğratmaya çalıştı ve oyuncunun çabasını takdir ediyorum.

"Sudanlı oyuncular bizden daha açlardı. Bugün yaptığımız hatalardan ders çıkaracağız ve Güney Afrika ve Sao Tome'a karşı başarılı olacağız ve hak kazanacağız.

"Kesinlikle inanıyorum ve Ganalıları hak kazanmak için elimizden gelenin en iyisini yapacağımıza dair temin edebilirim."

Salı günü Gana, sakatlıklar ve askıya alma nedeniyle çok sayıda önemli oyuncu olmadan idare etmek zorunda kaldı.

Sudan'ı 2-0 mağlup ettiği 3 maç galibiyetinde iki gol atan Kaptan Andre Ayew, sakatlığı nedeniyle ters bağı kaçırdı.

İlk kaptan yardımcısı Thomas Teye Partey de Arsenal için kulüp eylemi sırasında aldığı sakatlık nedeniyle oyunda yokken, Ajax Amsterdam dehası Mohammed Kudus fitness sorunları nedeniyle 4. maç gününü kaçırdı. Durum Real Mallorca orta saha oyuncusu Iddrisu Mohammed Baba'nın durumundan farklı değildi.

Gana ikinci kaptan kalecisi Richard Ofori de sarı kart birikimi nedeniyle oyundan uzaklaştırıldı.

Akonnor, "Oynama şansı olanlar üzerlerine düşeni yaptı ama maalesef günü devam ettirmek bizim için yeterli olmadı" dedi.

“Elbette kaptan, Kudus ve diğer kişiler gibi pek çok kilit oyuncu olmadan oynadık. Ve bütün bunlara baktığımızda, başarılı olduğumuza inanıyorum. "

Gana, grubu alttaki Sao Tome ve Principe karşısında iç saha beraberliği ile kapatmadan önce Mart 2021'de bir sonraki eleme maçında Güney Afrika'ya karşı oynayacak.