Bafana Bafana antrenörü Ntseki: Duygusal acının farkındayız

Bu, 2010, 2012 ve 2017

Bu, 2010, 2012 ve 2017'nin ardından SA'nın Afrika Uluslar Kupası finallerine katılmaya hak kazanamadığı 2010'dan bu yana dördüncü kez oldu.

Bafana Bafana Teknik Direktörü Molefi Ntseki, milli takım koçlarının ve oyuncularının Güney Afrikalılar için yarattıkları hayal kırıklığının son derece farkında olduklarını söylüyor.

Ntseki, Bafana Bafana'nın Pazar gecesi Sudan'da 2-0'lık mağlubiyetinin, gelecek yılki Afcon finallerinde oynamada eksik kaldıklarını gördükten sonra yorum yapıyordu – bunun yerine Kamerun'a gidenler Sudan ve Gana olacak.

Hak kazanmak için Sudan maçından sadece bir noktaya ihtiyaç duymak, Güney Afrika'nın elenmesinin daha da acı verici olduğu anlamına geliyordu.

Bu hepimiz için büyük bir hayal kırıklığı. Nasıl başladığımıza bakarsanız, son derece olumluyuz ve hak kazanmak için sabırsızlanıyoruz. "Dedi.

"Kazandığımız maçlara bakarsanız, kalifiye olma konusunda kendimize çok güveniyorduk. Beklentiler, takımın Gana'ya evinde ve Sudan'a karşı iyi oynayacağını söylemek için oluşturuldu."

Antrenör, Perşembe günü Soweto'daki Gana maçı ile Kuzeydoğu Afrika'da Pazar günü yapılacak maç arasındaki hızlı dönüş süresine katkıda bulunan bir faktör olarak işaret etti.

"Gana'ya karşı çıkmak, Sudan'a gelmemiz için hayatı çok zorlaştırdı. Dış güçlükleri olan yabancı bir ülke olacağını biliyorduk" dedi.

"Yolculuk da, maçtan hemen sonra seyahat etmek zorunda, bir seans hazırlığı ve ardından bir maç oynuyoruz. Oyuncular çok uğraştılar ve biz de her şeyi Sudan analizi ve Gana'ya karşı kendi analizimizle bir araya getirmek için çok uğraştık. "

Beşinci dakika kadar erken bir zamanda kabul etmek, Bafana'yı gerçekten geri getirdi ve bazı iyi şansları değerlendirememek de maliyetli oldu.

Ntseki, "Çok erken kabul ettiğimiz için yanlış bir başlangıç yaptık" dedi.

"Fikir kabul etmemek değildi çünkü oyun başlamadan önce bile çantamızdaki nokta nedeniyle oyuna girdiğimizin farkındaydık.

"Eksik şanslar size oyun kazandırmaz. İkinci yarıda oyuna farklı yaklaştık, taktiksel değişiklikler ve personel açısından değişiklikler yaptık.

"Ama o gün hedefe ulaşamadık ve kendimizi bir eşitleyici aldığımızı göremedik."

Milli takım koçu, Pazar günkü yenilginin etkisini çok iyi anladığını söylüyor.

Ntseki, "Hayal kırıklığı sadece bizim için değil, Güney Afrika Futbol Federasyonu için de büyük bir hayal kırıklığı. Çünkü Safa olarak, takımın her kıta ve dünya turnuvasına katılmaya hak kazanmasını görmek çok açık."

"Böylece oynadığımız futbol türü ve aldığımız sonuçlar açısından Bafana Bafana'yı tekrar haritaya koyabiliriz.

"Nitelikli olmamak imajımızı bozdu, sıralamamızı iyileştirme olasılıklarımızı düşürdü.

"Oyuncular ve koçlar olarak, tüm Güney Afrikalılara neden olduğumuz hayal kırıklığı ve duygusal acının çok farkındayız.

"Ve ayrıca bizim için acının daha fazla olduğunun farkında olmak, çünkü yol boyunca biriktirdiğimiz noktalar nedeniyle neredeyse Kamerun'daydık."