Eski FA başkanı Clarke ırk, cinsellik ve cinsiyet hakkındaki yorumlarının ardından FIFA başkan yardımcılığını bıraktı

63 yaşındaki oyuncu, Perşembe günü

63 yaşındaki oyuncu, Perşembe günü yaptığı telefon görüşmesinin ardından dünya futbolunun yönetim organının bir parçası olarak görevinden istifa etmeye karar verdi.

Greg Clarke, İngiliz Futbol Federasyonu başkanlığından ayrıldıktan birkaç gün sonra FIFA başkan yardımcılığı görevinden istifa etti.

63 yaşındaki, bir parlamento toplantısında bir dizi "şaşırtıcı" yorumla tartışmalara yol açtıktan sonra Federasyondaki görevinden ayrıldı .

Clarke, "yüksek profilli renkli futbolculardan" daha çok Güney Asyalı'nın FA'nın BT departmanında çalıştığını, çünkü "farklı kariyer çıkarlarına" sahip olduklarını, gey oyuncuların "yaşam seçimi" yaptıklarını ve genç kadın kalecilerin olduğunu iddia ettiklerini söyledi. topların onlara sert vurulmasından hoşlanmazlar.

Kick It Out başkanı Sanjay Bhandari, Clarke'ı "tembel ırkçı klişeler" ve "gündelik cinsiyetçilik" olarak adlandırdığı şeyleri kullandığı için eleştirdi ve bu yorumların başkanın konumundaki bir adamdan "şaşırtıcı" olduğunu söyledi.

Federasyondan yapılan bir açıklama, spor avukatı Peter McCormick OBE'nin geçici başkanlık rolünü derhal yürürlüğe girecek ve kalıcı bir yedek arayışına gireceğini doğruladı.

FIFA şimdi de kendi organizasyonları içinde önemli bir rolü üstlenmeye çalışıyor.

Bunun nedeni, Clarke'ın başka bir yüksek profilli pozisyondan uzaklaşmaya karar vermesidir.

UEFA'dan Perşembe günü yayınlanan bir açıklamada şunlar yazıyordu: "Bu sabah UEFA Başkanı (Aleksander Ceferin) ile Greg Clarke arasında yapılan telefon görüşmesinin ardından, Greg Clarke'ın UEFA temsilcisi olarak görevinden derhal istifa etmesi gerektiği yönündeki önerisine katıldılar. FIFA Konseyi. "

Clarke, Avrupa futbol ülkeleri kongresi tarafından bu role seçilmiş olan FIFA'nın İngiliz başkan yardımcısıydı.

FA ile bağlarını kopardıktan sonra yaptıklarından bahsetti: "Futbolu seven ve oyunumuza onlarca yıldır hizmet veren bir kişi olarak futbolun çıkarlarını ilk sıraya koyduğum doğru.

"2020 zorlu bir yıl oldu ve bir süredir yeni bir Başkan için yer açmak için aktif olarak geri çekilmeyi düşünüyordum, şimdi CEO geçişimiz tamamlandı ve Mark Bullingham altında mükemmel bir yönetici liderliği kuruldu.

"Parlamento önünde kabul edilemez sözlerim oyunumuza ve onu izleyen, oynayan, hakemlik yapan ve yönetenlere bir kötü hizmetti. Bu, devam etme kararlılığımı netleştirdi.

"Ben ve diğerlerinin dahil etmek için çok çalıştığı futbolda farklı toplulukları rahatsız ettiğim için çok üzüldüm.

"Yıllar boyunca paylaştıkları bilgelik ve öğütler için oyundaki arkadaşlarıma ve meslektaşlarıma teşekkür ediyor ve derhal yürürlüğe girerek Federasyondan istifa ediyorum."