Mourinho, Pickford ve Gündoğan olaylarından sonra 'kabul edilemez' VAR hatalarını çarptı

Spurs koçu, teknoloji tartışmalı olayları gözden geçirmek için varken hataların nasıl yapılmaya devam ettiğini anlayamıyor

Spurs koçu, tartışmalı olayları gözden geçirmek için teknoloji varken hataların nasıl yapılmaya devam ettiğini anlayamaz.

Tottenham patronu Jose Mourinho, yetkililerin artık onlara yardım edecek teknolojiye sahip oldukları önemli olayları kaçırmaları için hiçbir bahane olmadığını söyleyerek VAR'ı çarptı.

VAR, geçen hafta sonu Merseyside derbisinde ve Çarşamba günü Porto ile Manchester City Şampiyonlar Ligi çatışmasında tartışmalı kararların ardından bu hafta bir kez daha gündemdeydi.

Geçen Cumartesi, Everton kalecisi Jordan Pickford , Liverpool'un Virgil van Dijk'ine yaptığı beceriksiz bir faul nedeniyle cezadan kaçtı ve Hollandalı futbolcuyu sahada ciddi bir diz sakatlığı ile uzun bir büyüyle karşı karşıya bıraktı.

Hafta ortasında Etihad Stadyumu'nda , City orta saha oyuncusu İlkay Gündoğan, Porto'nun kalecisi Agustin Marchesin'e yapılan faul nedeniyle kırmızı karttan kaçındı ve City, Pepe'nin birkaç dakika sonra yaptığı faul için ceza aldı.

Her iki durumda da VAR olayları gözden geçirdi, ancak daha fazla işlem yapmamaya karar verdi.

Hem Pickford hem de Gündoğan'ın ihraç edilmesi gerektiğine inanan Mourinho, oyunun çılgın hızı göz önüne alındığında hakemlerin gerçek zamanlı olarak kilit olayları kaçırabileceğini kabul ediyor.

Bununla birlikte, VAR görevlisinin olayların çeşitli açılardan anında tekrarlarına erişimi olduğu için bu tür hataların düzeltilmemesini kabul edemez.

“Bence [olayların aldığı] dikkat, bir VAR'ın varlığına dayanıyor. VAR olmadan sahadaki durumlar olur ve insan hakem hata yapar, ”dedi Tottenham tarafı Pazartesi günü Burnley'e giden Mourinho.

"Ve beni birkaç yıldır tanıyorsunuz – insan hatalarını kabul etmek benim için zordu ama öğrendim ve şu anda hakemin hatalarını her zaman kabul ediyorum.

“Kabul etmediğimiz şey VAR hatalarıdır. Bu yüzden, eğer o maçın hakemi [Merseyside derbisi] saatte 100 mil olursa, çizgi hakemi bir ofsayt verirse, herkes şöyle derdi: "Tamam, kötü bir müdahaleydi ama oldu ve bitti".

“Ama sorun bir VAR olmasıydı. Porto kalecisi artık bacağı kırık olabilir. Bir Porto kalecisi için kırık bir bacağın onlara karşı nasıl bir cezaya dönüştüğünü kimse anlamıyor.

"Eğer hakem bu hatayı yaparsa, herkes anlar çünkü oyun 100mph'dir, ancak VAR ile bu VAR bu hatayı nasıl yapabilir? Ve benim için Pickford'un durumu aynı. VAR, hakem değil."