Eski Juventus ve İtalya patronu Lippi, koçluk emekliliğini açıkladı

Deneyimli yönetici gümüş eşyalarla dolu bir kariyerin tadını çıkardı ama artık oyundan uzaklaşmaya hazır

Deneyimli yönetici gümüş eşyalarla dolu bir kariyerin tadını çıkardı ancak artık oyundan uzaklaşmaya hazır

Eski İtalya , Juventus ve Dünya Kupası'nı kazanan patron Marcello Lippi, koçluktan "kesinlikle bittiğini" söyledi.

Lippi, 2022 Dünya Kupası'nda Suriye'ye karşı eleme yenilgisinin ardından geçen yıl Kasım ayında Çin baş antrenörlüğünden istifa ettiğinden beri işsiz kaldı – Asya ulusundan sorumlu ikinci görevi sadece altı ay sürdü.

72 yaşındaki gümüş takımları İtalya, Serie A devleri Juventus ve Çin'in güç merkezi Guangzhou Evergrande ile tattı, ancak İtalyan büyük sığınağa geri dönmeyecek.

Lippi Radio Sportiva'ya "Koçluk işini kesinlikle bitirdim" dedi. "Doğru, yeter. Bakalım başka rollerde de işe yarayabilirim. Ama bahara kadar hiçbir şey yok."

Atalanta ve Napoli ile büyüdükten sonra Lippi, 1994'te Juventus'un başına geçti ve Bianconeri'yi üç Serie A şampiyonluğuna ve 1995-96'da kulübün son Şampiyonlar Ligi kupasına götürdü.

Juve koçu olarak, Inter ile bir yıllık görev süresi arasında sıkışan iki ligde Lippi, beş Serie A kupası, dört Supercoppa Italiana, Şampiyonlar Ligi, UEFA Süper Kupası, Kıtalararası Kupa ve Coppa Italia kazandı.

2004'te Juventus'tan ayrıldıktan sonra Lippi, İtalya'nın 2006'da Dünya Kupası zaferine ulaşmasına yardımcı oldu ve milli takımdan iki yıl uzak kaldıktan sonra 2008'de Azzurri tarafından yeniden atandı.

Çin'de Lippi, 2012 yılında Guangzhou Evergrande'ye katıldı ve Çin FA Kupası ve Çin FA Süper Kupası başarısı ile birlikte üç Çin Süper Ligi şampiyonluğu ve AFC Şampiyonlar Ligi kupasına hak kazandı.

Ancak Lippi, Çin milli takımıyla başarı elde etmek için mücadele etti ve Suriye'ye karşı hayal kırıklığı yaratan bir yenilginin ardından geçen yıl Kasım ayında şok istifasını açıkladı.

"Bir takım sahadaki her şeyi vermelidir. Baş antrenörün taktikleri uygulanmalıdır. Oyuncu oyunu kaybetmekten korkuyorsa, o zaman savaşan ruh, arzu, cesaret yoktur, "dedi Lippi maç sonrası.

“Benim sorumluluğum, Guam ve Maldivler'i mağlup etmemize rağmen baş antrenörün sorumluluğu ama bugün oynadığımız takım bizden daha iyi, daha koordineli ve organize oldu.

“Yıllık maaşım çok yüksek. Bu kayıptan tamamen ben sorumluyum. Şimdi resmen istifa ettiğimi beyan ediyorum. "