EURO 2020 yarışmacıları: Danimarka

Danimarka'nın sekiz final turnuvasından biri diğerlerinin üzerinde baş ve omuzlar.

Contents

EURO soyağacı

Önceki final turnuvaları: 8
EURO en iyisi: kazananlar (1992)

Her Danimarkalı için – sadece futbol taraftarları değil – 1992, ülkenin en iyi saatlerinden biriyle hemen ilişkilendirilir. Richard Møller Nielsen'in Danimarka ekibinin İsveç'te EURO kupasını kaldırarak herkesi –belki kendileri de dahil – şaşırttığı bir yazdı. Kopenhag şehir merkezinden görüntüler, şarkılar, John 'Faxe' Jensen ve Kim Vilfort'un golleri, Peter Schmeichel'den kurtaranlar; bir ömür boyu sürecek kadar değerli hatıralar var.


Anahtar oyuncular

Every goal on Denmark's road to EURO 2020

Danimarka'nın EURO 2020'ye giden yolundaki her gol

Christian Eriksen (103 defa, 36 gol)
Danimarka'nın yaratıcı odak noktası. Eriksen, EURO gelene kadar sadece 29 yaşında olacak, ancak şimdiden bir asırdan fazla şapkaya ve çok sayıda uluslararası deneyime sahip. Kulüp seviyesinde herhangi bir oyun süresi sıkıntısı yaşanmasa da Kasper Hjulmand'ın planları için hayati önemde kalacak.

Kasper Schmeichel (60 kapak)
Danimarka'nın uzun süredir kalecisi, babasının hatırı sayılır mirasını devralacak kadar geniş omuzlara sahip olduğunu gösterdi. O komuta sahibi bir figür ve Danimarkalıların görevler arasında her zaman yenilmesinin zor olmasını sağlayan birinci sınıf bir bekçi.

Unutulmaz EURO hedefleri

• Jensen 1992 finalinde Almanya'nın Bodo Illgner'ı geçerek topu okşadığında, şüphesiz ülke tarihindeki en ikonik golü attı.

Watch Jensen's memorable Denmark final strike

Jensen'in unutulmaz Danimarka final grevini izleyin

• 1984'te Danimarka, Belçika'yı 3-2 yenerek yarı finale yükseldi. Danimarkalılar 2-0 gerideydi, ancak unutulmaz bir galibiyet kaydetmek için mücadele etti; Preben Elkjær'in Jean-Marie Pfaff karşısındaki tavrı, taçlandıran andı.

• Bir ceza ne kadar akılda kalıcı olabilir? Kim Christofte'a sormanız yeterli. Danimarka üst düzey takımının şimdiye kadar attığı en önemli gollerden biri olan 1992 yarı finallerinde Hollanda sahiplerine karşı yapılan çatışmada belirleyici nokta vuruşunu dönüştürdü.

Hatırlanabilir anlar

• Danimarkalı forvet Flemming Povlsen'in Göteborg'da kupayı kaldırırken gözyaşlarına boğulan görüntüleri, milyonlarca Danimarkalı'nın aklında kalan güzel bir an.

• Henrik Andersen, EURO '92'ye gittiğinde, gücünün zirvesindeydi, sadece Hollanda'ya karşı yaptığı korkunç bir diz sakatlığı nedeniyle onu izinde durdurmak ve nihayetinde kariyerine son vermek için. Sahadaki oyuncuların tepkisi, izleyenlere bunun sıradan bir yaralanma olmadığını – korkunç bir an olduğunu söyledi.

• İspanya yıllar içinde Danimarka'nın umacı takımı olduğunu kanıtladı. Her şey Haziran 1984'te, en parlak yıldızlarından biri olan Preben Elkjær, La Roja'nın yarı final galibiyetinde çıtayı aşan penaltı atışıyla başladı.

İstatistikler

Watch Denmark semi-final winning EURO 92 penalty

Danimarka yarı finalinde 92 EURO ceza kazananını izleyin

En son turnuva görünümleri
13 : Peter Schmeichel
10 Michael Laudrup, John Sivebæk
9 : Thomas Helveg

En çok final turnuvası golü
3 : Jon Dahl Tomasson, Brian Laudrup, Henrik Larsen, Frank Arnesen

Killer stat : Vilfort'un 1992 finalinde Almanya'ya karşı hedefi, EURO tarihindeki 200. sıraydı.

Biliyor musun?

• Danimarka, tek bir maçta bir takım için çoğu bireysel golcünün EURO rekorunu müştereken elinde tutmaktadır. Frank Arnesen (2), Klaus Berggreen, Preben Elkjær ve John Lauridsen, 1984 grup aşamasında 5-0 galibiyetinde Yugoslavya'ya karşı vurdu.

• Danimarka, iki ayrı final turnuvasında (1988 ve 2000) üç grup maçını da kaybeden tek ülkedir.

• EURO '92, oyuncuların formalarının isimlerinin yanı sıra birden yirmiye kadar numaralarını da taşıdığı ilk büyük final turnuvasıydı.

UEFA.tv: Danimarka'nın unutulmaz galibiyeti