Mumbai City vs ATK Mohun Bagan: ISL final seti tarzların çatışması mı olacak?

Mumbai City, bu sezon ATK Mohun Bagan'a karşı oynadığı iki maçta yenilmedi ve her iki maçta galibiyet ve gol yemedi …

Mumbai City, bu sezon ATK Mohun Bagan'a karşı oynadığı iki maçta yenilmedi ve her iki maçta da galibiyet ve temiz çarşaflar kaydetti …

Lig etabı sıralamasında en üst sırada yer alan iki takım, Cumartesi günü 2020-21 Hindistan Süper Ligi'nin (ISL) finaline katılacak.

Mumbai Şehri ve ATK Mohun Bagan, farklı şekillerde hak edilmiş finalistler. Ancak bir başlangıç olarak, her iki takım da düzenli olarak galibiyet almayı başardı ve sezonun birkaç maçında ilk iki ile puan tablosundaki lotun geri kalanı arasında bir boşluk açtı.

İki takımın ligin geri kalanı üzerindeki hakimiyetinin ilk tahminleri, Denizciler ve Adalılar kampanya boyunca tamamen farklı bir seviyede olan gösteriler sunmaya devam ettikçe doğru çıktı.

Ve şimdi, takımlar büyük finalde tekrar maça çıkmaya hazırlanırken, Hindistan'daki futbol meraklıları, iki taktik aklın birbirine gidip futbola iki farklı şekilde yaklaşmasına tanıklık etmek için bir şans daha yakalayacak.

Sergio Lobera, takımının gol atmaya odaklanmasını istedi ve son üç sezonda FC Goa ile oynadığı süre boyunca temiz çarşaf tutmaktan pek rahatsız olmadı. Ancak bu sezon İspanyol medyayla yaptığı görüşmelerde 'denge' terimini birden fazla kez dile getirdi.

Mumbai City bu sezon 22 maçta 37 golle en fazla golü attı.İlginçtir ki, Adalılar bu sezon şu ana kadar 10 temiz çarşaf kaydettiler. Finalist arkadaşları Bagan da, aslında bir Antonio Habas tarafından beklenen, aynı temiz çarşaf sayısına sahipler.

mumbai city vs atk mohun bagan: isl final seti tarzların çatışması mı olacak?

Mumbai Şehri arkadan saldırı yapmayı tercih ediyor ve topun yerde kalmasını istiyor. Sadece FC Goa, bu sezon Mumbai'den daha fazla pas attı, oysa müdahale ve sarı kartlar için Adalıların adı yığının tepesinde ve bu, topu kaybettiklerinde topa sahip olma isteklerinin bir niyeti.

Hernan Santana, rakip yarıda en az 50 pas atmayı deneyen oyuncular arasında rakip yarıda en iyi pas doğruluğuna sahip. Ahmed Jahouh, bu sezon en az 40 top çalma girişiminde bulunan oyuncular için en iyisi olan yüzde 77,9'luk bir mücadele başarı oranına sahip – aynı zamanda en çok faul yaptı.

ISL unvanını 2014 ve 2020'de iki kez kazanan Antonio Habas, ekibini ligdeki en zorlu barikat olarak belirledi. Nadiren rakiplerin Pritam Kotal, Tiri ve Sandesh Jhingan'dan oluşan su geçirmez üç kişilik savunmasını geçmelerine izin veren bir açılış vardır. Bagan, ligdeki en iyi savunmaya sahip – 22 maçta sadece 17 gol yedi.

Habas bu sezon defalarca savunma odaklı yaklaşımı nedeniyle eleştirildi ancak ona göre anahtar kelime de denge. Ve finale giden yolda galibiyetleri toplamalarına yardımcı olan, gol atma ve isteklerine kapılma yetenekleridir.

Bagan son dokuz maçından sadece birini kaybetti ve bu fikstürlerin altısını kazandı. Bir 'savunma' takımı olarak etiketlenmesine rağmen, Mariners, oyunun gidişatına karşı oyunda bir etki yaratma yeteneğine sahip oyunculara sahip ve gerektiğinde yaklaşımdaki bu değişim, onları final gibi bir maçta Lobera'nın Mumbai Şehri için tehlikeli hale getiriyor.

Adına 14 gol ve 7 asist yapan Roy Krishna, bu sezon golle sonuçlanan en açık oyun sekanslarında yer aldı (17). Aynı zamanda, bu ISL kampanyasında beklenen goller (+9.39) ile atılan gerçek goller (14) ve beklenen asistler (1.14) ile gerçek asistler (yedi) arasında en iyi farka sahip oyuncu arasında ikinci en iyi farka sahip oyuncu.

Denizcilerin hızlı sayaçlarla tehdit etme yeteneği göz önüne alındığında, finalde tam olarak 'savunmaya karşı saldırı' olmayabilir. Ancak yine de ilgi çekici bir yarışma olacağa benziyor.