Ajax Wonderkid Lassina Traore 2020-21'in çıkış yıldızı olabilir mi?

Burkina Faso International, VVV-Venlo'ya karşı tarihsel bir hareketle hayal gücünü ele geçirdi ve tam bir vahiy olduğunu kanıtlıyor

Burkina Faso International, VVV-Venlo'ya karşı tarihi bir çekişmeyle hayal gücünü ele geçirdi ve tam bir ifşa olduğunu kanıtlıyor.

Futbol, küçük sürgülü kapılar anlarıyla doludur.

Yaz transfer döneminde, Hollandalı şampiyon Ajax başarısız bir şekilde yerleşik bir forvet elde etmeye çalıştı.

Çoğunlukla, son iki yıldır, menajer Erik Ten Hag, Sırp entrikacı Dusan Tadic'i en baştan oynamaya yanaşmıştı. Gerekçe, eski Southampton adamının 'sahte 9' gibi davranması, kanat oyuncularla birleşmek için genişçe kayması, ancak aynı zamanda bir koşucunun – genellikle Donny Van De Beek'in – kutuya derinlerden saldırmasına izin vermek için son çizgiden düşmesiydi .

Ancak, Van De Beek'in Manchester United'a gittiği belli olur olmaz, daha geleneksel bir forvet öncelik haline geldi.

Ancak bu hareket sonuçta başarısız olacaktı ve bu nedenle Ajax, kariyer yelpazesinin karşıt uçlarında yer alan rol için iki seçenekle sezona girdi.

Bir tarafta, kulübün 250'ye yakın tecrübesi olan 37 yaşındaki büyücü Klaas-Jan Huntelaar, diğer tarafta ise bu sezondan önce sadece üç startı başaran genç yeşil boynuzlu Lassina Traore vardı.

ajax wonderkid lassina traore 2020-21'in çıkış yıldızı olabilir mi?

Şüphesiz cesur bir strateji, ama geçen hafta sonu VVV-Venlo'nun acımasız 13-0'lık vuruşunda büyük kazançlar sağlayan bir strateji. Bu maçta da kayan bir kapı anı yaşandı: 51. dakikanın sonunda ve skorun 4-0 olduğu defans oyuncusu Christian Kum, bir VAR konsültasyonunun ardından şiddetli hareket nedeniyle ihraç edildi.

Ardından, İncil boyutlarında bir sel oldu.

Rekor kitaplara yönelik bir oyunda Traore, kendisini Ajax'ın yeni totem olarak ilan etti ve Amsterdam devleri için bir maçta beş gol atarak en az Marco Van Basten tarafından tutulan 35 yıllık bir rekora eşit oldu.

Skor çizgisi kesinlikle dünyayı sallayan dilleri belirlerken, Traore'nin çetelesi, kulüpteki takımlara sürpriz olmayacak. Ne de olsa, ikinci aşamada Jong Ajax ile yaptığı istismarlar, 18 yaşında 30'dan biraz fazla maçta 21 gol attı ve koçları ilk takımla dakikalar için hazır olduğuna ikna etti.

Ağın arkasını bulma yeteneği söz konusu olduğunda, çok az şüphe vardı.

Bununla birlikte, burkina Faso International, takım arkadaşları için üç kişiyi daha seçerken, Ajax sistemi için güçlü bir reklam sağladı. Kulüpteki çıraklığı, Ajax yönteminin temelini oluşturan evrensellik doğrultusunda, cephede çeşitli pozisyonlarda kullanıldığını gördü.

Bu, hem uyarlaması hem de çok yönlü oyunu açısından net bir kazanç sağladı. Ten Hag'in üstün olmasını beklediği maçlar için en uygun forvet oyuncunun en uygun olduğunu belirtmesine rağmen, Atalanta'ya karşı hafta ortası Şampiyonlar Ligi maçı için Traore'yi seçtiğini söylüyor. Görünüşe göre şimdi bir ölçüde güven var; 13-0 acayip bir sonuç olabilir ama ne olursa olsun bir dönüm noktası oldu.

ajax wonderkid lassina traore 2020-21'in çıkış yıldızı olabilir mi?

Geçen sezonun çeyrek finallerinde Şampiyonlar Ligi finalistleri Paris Saint-Germain'i sınıra zorlayan bir tarafa saldırmanın bir abartılı olduğu dönemde Traore, Marco Sportiello'nun topuna çarpmadan önce açıcıya bir penaltı kazandı. Ajax'ın Bergamo'daki liderliğini ikiye katlamak.

Geçen sezon Atalanta, Atleti Azzurru d'Italia'nın Avrupa rekabeti için uygun olmadığı düşünülerek Milan'daki San Siro'da kendi sahasında oynamaya zorlandı. Salı günkü canlandırıcı 2-2 berabere, özünde, stadyumun Avrupa yayıydı ve Traore vardı, onu hem karşıladı hem de eşit, neşe dolu bir şekilde onurlandırdı.

Artık çok tanıdık bir yoksunluk motifinin bir parçası olarak, kramponsuz futbol oynamayı öğrenen eski Rahimo FC akademi oyuncusu için oldukça değişiklik. Traore, Bobo-Dioulasso'da futbol oynayan bir ailenin parçası olarak, eski Burkina Faso kadın uluslararası Kadi'nin oğlu ve Aston Villa'dan Bertrand'ın kuzeni olarak büyüdü.

Üç yıllık bir kasırganın parçası olarak Güney Afrika'ya taşındı ve yeni bir dil öğrendi; Ağırlığıyla ilgili bazı endişelere rağmen (hiç şüphesiz ölen büyükannesi tarafından kendisine sunulan şeker yeme mirası) tekrar Hollanda'ya götürülecek kadar etkilendi; ve şimdi Hollanda futbol folkloruna girmiştir.

Eskimiş – ama şimdi ne yazık ki kapalı – bir yol onu Ajax Cape Town'dan De Toekomst'a götürdü ve şimdi onu Avrupa oyununun yükselen yıldızlarından biri olarak öne ve merkeze yerleştirdi.