Andrea Pirlo koçluk üzerine

Juventus patronu eski takım arkadaşları Cristiano Ronaldo ve Pep Guardiola'ya koçluk yapıyor.

Andrea Pirlo, UEFA Şampiyonlar Ligi'ni on yıldan fazla bir süredir bir oyuncu olarak onurlandırdı, iki kez şampiyonluğu kazandı ve rota bir futbolun en ateşli taraftarlarını bile sessizce mırıldandı.

Bu sezon 41 yaşındaki oyuncu, birkaç eski takım arkadaşının bulunduğu bir Juventus takımına liderlik ederek teknik direktör olarak geri döndü. UEFA.com'dan Paolo Menicucci, Pirlo'ya 16 yaşındaki ilk maçını veren Mircea Lucescu liderliğindeki Dinamo Kiev tarafına karşı Salı günkü G Grubu açılışının öncesinde, UEFA.com'dan Paolo Menicucci düşüncelerini değerlendirdi.

Sahada onca savaşta yanınızda yer alan Gianluigi Buffon, Giorgio Chiellini ve Leonardo Bonucci gibi oyunculara koçluk yapmak nasıl?

Andrea Pirlo with Giorgio Chiellini in training

Andrea Pirlo, Giorgio Chiellini ile Getty Images aracılığıyla Juventus FC eğitiminde

Bu harika! Gerçekten uzlaşmacı davranıyorlar. Belki başlangıçta onlar için kolay değildi, ama birkaç saat içinde rolümün birkaç gün öncesine göre farklı olduğunu anladılar. Tutumları hızla ve kolayca değişti. Bana hemen 'gaffer' dediler, belki de başlangıçta bir gülümsemeyle, ama sonra alıştılar.

Bana çok yardımcı olabilirler çünkü Juve için oynamanın ne demek olduğunu biliyorlar. Kazanmanın ne demek olduğunu biliyorlar. Birlikte oynadığımız onca yıl gibi benimle çalışmanın nasıl bir şey olduğunu biliyorlar. Bu takıma getirmek istediğim ruhu biliyorlar, bu yüzden bu sezon çok yardımcı olacaklar.

Bir oyuncu olarak, top üzerindeki sakinliğiniz ile ünlüydünüz. Sığınakta da aynı yaklaşımı bekleyebilir miyiz?

Sığınak kesinlikle daha stresli. Sahada topla ne yaptığıma karar verdim; sığınaktan idare edebilirim, ancak diğerleri rollerini yorumluyor, bu yüzden koç olarak biraz daha zor. Oynarken, sahaya dahil olabileceğim ve kararlı olabileceğim belli bir tarzım vardı. Şimdi bunu taç çizgisinden yapmalıyım.

Şampiyonlar Ligi 100 kulübü: Andrea Pirlo

Hem oynadığınız pozisyon hem de büyük bir kulübe koçluk yapma konusunda hızlı olmanız nedeniyle [Pep] Guardiola ile karşılaştırıldınız. Onu bir rol model olarak görüyor musunuz?

Guardiola hepimize bir örnek. O en iyilerden biri. Belli bir hücum futbolu türünü desteklemek isteyen genç antrenörlere izlenecek bir örnek verdi. Hepimizin kendi fikirleri var ve bunları ileriye götürmemiz gerekiyor, ancak o kesinlikle tüm futbol hareketi için bir rol model. Onun oyun tarzını seviyorum: Her zaman saldırıda olmak ve oyunu yönlendirmek, her zaman durumlarla başa çıkabilmek. Gelecekte amacımız bu olmalı.

Koçlarınızdan hangisi size en çok ilham verdi?

Harika koçlarla çalışma şansım oldu. Brescia'daki ilklerimden biri olan Lucescu'dan – o bir şefti – [Marcello] Lippi, [Carlo] Ancelotti, [Antonio] Conte ve [Massimiliano] Allegri'ye. Dünyanın en iyi koçlarından bazılarıyla çalışma şansım oldu ve onlarla çalışma şansım olduğu için mutluyum. Her birinden bir şeyler almaya çalışacağım.

Oyuncu olarak birçok kez Cristiano Ronaldo'ya karşı oynadınız ve onu AC Milan ile ünlü bir maçta 3-0 yendiniz , belki de en iyi performanslarınızdan biri. Ona koçluk yapacağını hiç düşündün mü?

Hayır, hiç hayal etmemiştim ama dünya futbolunun bu ikonuna sahip olduğum için, onu benim emrimde bulundurduğum, onun antrenmanını görüp oynadığını görmekten mutluyum. Bu benim için, tüm ekip için büyük bir zevk. Şu anda 35 yaşında genç bir delikanlı olarak yaptığı gibi çalışıyor ve her gün futbol oynamak için aynı tutkuyla. O hepimize örnek.

Andrea Pirlo and Cristiano Ronaldo

Getty Images aracılığıyla Andrea Pirlo ve Cristiano Ronaldo AFP

Şampiyonlar Ligi sizin için ne kadar özel?

Şampiyonlar Ligi, futbol oynayan herkesin hayalidir, müziği duyduğunuz andan itibaren güçlü bir duygu yaratır. Dört finalde oynama ve ikisini kazanma şansına sahip oldum, bu yüzden bu unvanı kazanmanın ve kaybetmenin ne demek olduğunu biliyorum. Kaybetmek zorunda değilsin, sadece kazanmak zorundasın; kaybetmek can yakar, kazanmak kesinlikle harika.

Juve bu yıl ne kadar ileri gidebilir?

Şampiyonlar Ligi çok zorlu. Küçük anlara bağlıdır. En zor dönem, bazı takımların (kış tatilinden sonra) işlerin hızına geri dönemediği, bazılarının ise zaten formda olduğu Mart ayıdır. Bazen biraz şansa ihtiyacın var, belki daha uygun bir çekiliş.