ISL Final: Bipin Singh ve Manvir Singh'in golcü olarak evrimi

ISL'nin yedinci sezonunun en önemli özelliği evrim Hintli hücum oyuncuları Bipin Singh ve Manvir Singh'in golcüleri oldu …

ISL'nin yedinci sezonunun en önemli özelliği, gol atanlar olarak evrim geçiren Hintli saldırganlar Bipin Singh ve Manvir Singh oldu …

Hindistan Süper Ligi'nin (ISL) yedinci sezonu farklı, zorlu ve yine de benzersizdi. İki Kolkata devi Doğu Bengal ve Mohun Bagan'ın ISL'ye farklı avatarlarda gelişini gördü.

Devam eden koronavirüs salgını, organizatörleri Goa'da ekiplerin izole edilmiş biyo-baloncuklarda tutulduğu merkezi bir mekanda ağırlamaya zorladı.

Ancak özellikle Hint futbolu için öne çıkan şey, oldukça az sayıda Hintli golcünün ortaya çıkmasıydı. Bengaluru FC kaptanı Sunil Chhetri bir kez daha Hint golcüleri listesinde sekiz golle zirveye çıktı, ancak Chhetri, Manvir Singh ve Bipin Singh gibi oyuncularla sıkı bir rekabet yaşadı.

Daha önce Chhetri ve Jeje Lalpekhlua dışında, Hintli saldırganların takımlarının başarısına nadiren kayda değer katkıları oluyor. Ancak ATK Mohun Bagan'ın Manvir Singh'i ve Mumbai City'den Bipin Singh, çok uzun bir süre sonra kendi takımlarının kilit golcüleri olarak ortaya çıktılar.

isl final: bipin singh ve manvir singh'in golcü olarak evrimi

Bu sezon Mariners'a katılmadan önce, Manvir Singh, son üç ISL kampanyasında FC Goa'da sadece bir etki ikamesi oldu. Singh, Goa'da üç yılda toplam 47 maç oynadı. Yine de toplamda sadece yedi maça başladı.

O zamanlar Goa koçu Sergio Lobera, canlılığını çoğunlukla maçların son çeyreğinde kullanırdı, ancak İspanyol koçunun planlarının pek önemli bir parçası değildi. Singh, Goa'da üç sezonda yalnızca üç gol atmayı başardı.

Ancak ATK Mohun Bagan'da Antonio Lopez Habas onu uygun bir golcüye ve maçın galibine dönüştürdü. Singh, bu sezon 22 maçta altı golle en yüksek ikinci Hintli golcü oldu. Bu sezon, NorthEast United'a karşı play-off ikinci ayağı da dahil olmak üzere bazı önemli maçlarda gol attı ve burada Grevinin Mariners için kazanan gol olduğu kanıtlandı.

isl final: bipin singh ve manvir singh'in golcü olarak evrimi

Bipin Singh de bu sezon Mumbai City'de Sergio Lobera yönetiminde çok gelişti. Manipuri kanat oyuncusu 2017-18'den beri ISL'de oynuyor ama hiç böyle bir etkisi olmadı.

Singh, Lobera'nın altında 21 maçta beş gol attı ve bu sezon en yüksek üçüncü golcü oldu. Aynı zamanda, Mumbai'nin sondan bir önceki lig etabı karşılaşmasında Odisha'ya karşı kazandığı 6-0 galibiyetiyle bu yıl bir hat-trick yapan tek oyuncu.

Bu sezon yaklaşık 120 dakikalık futbolda dört gol atan FC Goa'nın Ishan Pandita'sı için kayda değer bir söz.

Manvir Singh ve Bipin Singh gibi Hintli oyuncuların ortaya çıkışı ve gelişimi, hiç şüphesiz kaliteli golcülere çok ihtiyaç duyan Hindistan milli takımı için iyi bir işaret.