Pirlo, Dynamo

"50 yıl ara vermeden çalıştım," diyor harika teknik direktör UEFA.com'a.

Contents

üzerinde Lucescu

75 yaşında, Rumen teknik direktör Mircea Lucescu, Dinamo Kiev'in teknik direktörü olarak UEFA Şampiyonlar Ligi'ne geri dönüyor. İlk görevi, 25 yıl önce 16 yaşında Lucescu ile ilk kez forma giyen Andrea Pirlo'nun koçluk yaptığı Juventus takımını ele geçirmek olacak.

Dinamo'ya gelmeden önce Inter Milan, Galatasaray, Beşiktaş ve Shakhtar Donetsk ile bir Şampiyonlar Ligi antrenörü olan UEFA.com'a kendisini motive eden şeyin ne olduğunu anlattı.

Juventus antrenörü Andrea Pirlo hakkında

Oyuncu olarak Andrea Pirlo'yu izleyin

Brescia'da gençken nasıldı? İnanılmaz, olgun. Şimdi olduğu gibi olgun. Bir maç izlemek için Viareggio'ya gittiğimi hatırlıyorum ve onunla arabada eve gittim. İki saat konuşma vaktimiz vardı. Onun çok sağlam bir adam olduğunu anladım. Yaratıcı bir oyuncu olmasının yanı sıra her şeyi organize eden biriydi ki bu da başka bir beceridir. Bu onun bugün olduğu gibi, Juventus gibi harika bir takımın koçu olmasına çok yardımcı oldu. Bana maestro mu dedi? Bu beni gururlandırıyor. Ona teşekkür etmeliyim! Umarım [koç olarak] harika bir kariyeri vardır.

Dynamo Kyiv ile yeni macerasında

Dinamo Kiev'e karşı büyük Juventus golleri

[Dynamo grup aşamasının sonuncusu olduğundan], kadro birçok değerli oyuncuyu, uluslararası oyuncuyu kaybetti. Bu yerleri genç oyunculara vermeye başladılar. Bu çok genç bir kadro ve bu yüzden amacım bu takımı kurmak, sonra takımın oynamasını sağlamak ve sonunda sonuç almak. Futbolda [bir takımla] başlayıp hemen sonuç almak mümkün değil. Futbolda mucize yoktur.

Oyuncularımdan beklentim, yeteneklerine inanarak sahaya çıkmak, korkmadan, önlerindeki büyük oyuncuları düşünmeden oynamaktır. Çoğu genç: [Illia] Zabarnyi 18, [Vitaliy] Mykolenko 21, [Vladyslav] Supryaha 20, [Viktor] Tsygankov, [Heorhii] Tsitaishvili, [Mykola] Shaparenko. Büyümek için bu seviyede oynamaları gerekiyor. Onlara yardım etmek için buradayım, hepsi bu.

Oyuncularını Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo ile yüzleşmeye hazırlama üzerine

Ronaldo v Messi: Grup aşamasındaki en iyi gollerini izleyin

Onlarla birçok kez karşılaştım ama oyuncularım görmediler. Yakında onlarla karşılaşacaklar. Nasıl olduklarını açıklamalıyım. Messi, ivmesi, kendine güveni, top sürmesi ve tüm bunlardan dolayı dar alanlarda istisnai olan kısa bir oyuncu. Ronaldo farklı bir oyuncu çünkü o kadar çok gol atmayı seviyor ki daha büyük alanlara ihtiyacı var. Herkesin yardımına, takım arkadaşlarının yardımına ihtiyacı var.

Messi pek çok şeyi kendi başına yapabilir. Ronaldo ceza sahasında veya sahadan 20 metre uzakta tek başına çalışabiliyor ancak başkalarının yarattığı alandan yararlanmaya çalışıyor ve vuruş yapıyor. İşte bu: farklılar ama ikisi de gerçekten güçlü oyuncular.

Motive kalmak üzerine

Mircea Lucescu knows the UEFA Champions League well

Mircea Lucescu, UEFA Şampiyonlar Ligi'ni iyi biliyor © AFP / Getty Images

Futbol tutkumda motivasyon buluyorum, bu kesin. Geçen sene bırakmaya çalıştım çünkü 50 yıldır ara vermeden çalıştım. Diğer koçlar gibi hiç maaşlı izin almadım. Çalışmak istedim Geçen yıl bırakmaya çalıştım ama imkansızdı. Geri gelmek istedim Kendi kendime futbola, özellikle de genç oyunculara verebileceğim çok şey olduğunu söyledim. Böylece geri döndüm ve işe geri döndüğüm için kendimi iyi hissediyorum.

Bu tutku sizi ileriye doğru itmeye devam ediyor. Diğer insanları anlamaya çalışıyorum. Ve ayrıca geldiğiniz ülkenin kültürüne saygı duymak ve anlamak için, çünkü futbol konusunda bile ülkeler arasında kültürel farklılıklar var. Benim 'dünyayı gezen' yönetici olarak, işleri bu şekilde yapıyorsun çünkü farklı kültürlerle, farklı insanlarla, farklı tarihlerle, farklı coğrafyalarla, her şeyle yüz yüze gelmek istiyorsun. Önemli olan her şeyin tadını çıkarırsınız: öğrenmek, eğitim, müzelere gitmek. Nereye gidersen git, önemli olan sadece futbol değil.

Şampiyonlar Ligi'nde

Bu alışkın olduğum bir rekabet! 130'dan fazla oyuna katıldım. Sadece grup aşamasından bahsetmiyorum, aynı zamanda takımların elemelerde de oynamaları gerekiyor: bir tur, iki tur, üç tur.

Şampiyonlar Ligi marşı, milli marşınız gibidir. Yani, onu aynı duyguyla dinler ve ona son derece saygı duyarsınız.