'Yöntemlerim hakkında değil' – Tuchel, Chelsea'nin Tottenham'a karşı galibiyeti üzerindeki taktiksel etkisini küçümsüyor

Teknik direktör, Blues'un geliştirilmiş formu

Teknik direktör, Blues'un geliştirilmiş formu için kendisi yerine oyuncularına itibar etti

Thomas Tuchel, Chelsea'nin Tottenham'ı 1-0 yenmesinin ardından maç sonrası yorumlarında bulunmadı, bunun yerine takımının ruhunu olumlu sonuçta belirleyici faktör olarak övdü.

Bakış açısı, Frank Lampard döneminin sona ermesinden sonra oyuncularının güvenini nasıl yeniden inşa etmeye çalışabileceğine dair bir ipucu verdi, parmakla işaretleme ile dolu görünüyordu.

Tuchel, Chelsea'nin patronu olarak yenilmezliğini koruyor ve olası sekiz Premier Lig puanından altısını aldı. Birçoğu birkaç hafta önce günah keçisi olan oyuncularının kulübün ivmesindeki değişimden sorumlu olduğunu vurguladı.

Tuchel, "Bu benim yöntemlerimle ilgili değil. Tutumdan, kadrodan ve potansiyelden memnunum" dedi. "Onlar iyi adamlar, güzel bir grup ve açıklar. Onların etrafında olmak bir zevk. Tüm kulüpte çok desteğimiz var. Hızlı bir başlangıçtı ama kolay bir başlangıçtı çünkü kendimi çok hoş hissediyorum.

"Çok aktif ve cesurca savunduk."

Chelsea, 24. dakikada bir Jorginho cezası ile öne geçti ve genel olarak ilk yarıya patronluk yaptı ve topun çoğunluğunu korudu.

Geç dönemde daha az dominanttılar, ancak Spurs'un net önündeki Carlos Vinicius'ın göze çarpan bir gecikmesinin dışında ciddi tehditleri önlediler.

BT Sport'a konuşan Tuchel, "Bu sadece taktiklerle ilgili değil, önemli olan onu nasıl oynadığımız ve yaşadığımızla ilgili" dedi. "Onu yüzde yüz tam güç ve yoğun bir şekilde yaşadılar. Biz asla yükselme inancını, inancını veya cesaretini kaybetmedik ve bunun için cesur olmalısın ve biz de öyleydik."

Chelsea, son 54 dakikayı savunma lideri Thiago Silva olmadan oynamak zorunda kaldı ve Tuchel'in bacağında bir kas sakatlığı olarak gördüğü durumdan çıktı.

Bu koşullar altında kısa süreli bir galibiyet, bu sezon birçok cepheden eleştiri alan Timo Werner ve Mason Mount gibi oyuncuları kaldırmaya yardımcı olabilecek sevindirici bir sonuçtu. Werner ilk yarı cezasını kazandı ve Mount Blues için birincil orta saha tehdidi oldu.

Kasıtlı olsun ya da olmasın, Perşembe günü Tuchel'in ilk oyuncu tepkisi, Premier Lig'de altıncı sırada yer alan ve ilk dörde dört puan geride olan bir takımın tonunu belirleyebilir.

Her şey, rakip taç çizgisindeki adam Jose Mourinho'nun hafta başında patentli akıl oyunlarından bazılarını denemesi ve Tuchel'in kendi başarıları hakkında övünmesi için denemesinin ardından geldi. Mourinho, rakibinin Paris Saint-Germain ile yaptığı kupa dolu görevinde yaptığı bir vuruşta "Tuchel, Premier Lig ile karşılaştırılamayacak bir ligden geliyordu" dedi.

Tuchel bu noktada Mourinho ile bağlantı kurmadı, ne de Chelsea'nin Tottenham'a karşı kazandığı ikinci galibiyeti bir şanstı olarak kullanmadı. Bir sonraki, tartışmasız çok daha zor olan testi, Chelsea'nin sonuçlarının pek tatmin edici olmadığı anlarda kendini absorbe etme ve savunmaya direnmek olacak.