Bielsa, Leeds United röportajlarında neden bir tercüman kullanıyor?

Ünlü Arjantinli koçla ilişkili birçok tuhaflık var, bir tercümanla ısrarı da dahil

Contents

Ünlü Arjantinli koçla, bir tercümanla ısrarı da dahil olmak üzere birçok tuhaflık var.

Leeds United menajeri Marcelo Bielsa'nın kendine has özellikleri birçok İngiliz futbolu taraftarı için nispeten yeni bir deneyim, ancak insanlar artık ona aşinadır.

Oyunlar sırasında neden bir kovaya (veya tabureye) oturduğunu veya neden 'El Loco' lakabını kazandığını biliyoruz ve 'cinayet topu' kavramına aşinayız.

Ancak 2018'den beri İngiltere'de yaşayıp çalışmasına rağmen görüşmeler için tercüman kullanmaya devam etmesi, ne kadar uzun süre yaparsa yapsın insanlara daha az anlamlı gelen bir şey.

Öyleyse neden bir tercüman kullanıyor ve herhangi bir İngilizce konuşabiliyor mu? Hedef size bilmeniz gereken her şeyi getiriyor.

Marcelo Bielsa, Leeds United röportajlarında neden bir tercüman kullanıyor?

Açık ve öz bir şekilde iletişim kurma arzusu, Bielsa'nın mülakat yaparken bir tercümandan yararlanmasının başlıca nedenidir.

Arjantinli antrenör, anlaşılmasını sağlamak için tüm basın toplantılarını, maç öncesi ve sonrası röportajlarını bir tercüman yardımıyla gerçekleştiriyor.

Bielsa, taktik taleplerinin karmaşık ayrıntılarını antrenman sahasındaki oyuncularına iletmek istediğinde de bir tercüman kullanılıyor.

BBC Radio Five Live ile 2019 yılında yaptığı röportajda Leeds orta filtreli Adam Forshaw, "Onun için daha kolay olduğunu düşünüyorum.

"Gerçek ayrıntılara girmek ve sizinle doğru dürüst konuşmak istiyorsa, o zaman bunu kendi dilinde tutar."

Bielsa'nın İngiltere'de birkaç yıl yaşadıktan sonra çevirmen kullanmaya devam etmesi, bazı yorumcular arasında tartışma konusu oldu ve koç, bazılarının beklentilerinin farkında.

İngiltere'de belki de İngilizce konuşması gerektiği fikrini kabul ederken, düzgün öğrenmeye vakti olmadığını söylüyor ve öncelikle yeterince iletişim kurmaya odaklandığını vurguluyor.

Bielsa, 2019'da gazetecilere "Her zaman İngilizce konuşmam gerektiğini düşünüyorum" dedi. "Biraz İngilizce anlasam ve fikirlerini aktarabilsem bile, ama onu biraz daha öğrenmek için asla zaman bulamıyorum.

"Kendi ülkeniz olmayan bir ülkede çalıştığınızda, o ülkenin dilini konuşmak zorundasınız.

İngilizce konuşmalıyım. İngilizce konuşmalıyım çünkü bu bir zorunluluk çünkü bu ülke bana bir iş verdi.

Fransa , Almanya veya Çek Cumhuriyeti'nde çalışıyorsanız da durum aynı.

"Ama iletişim hakkında konuşursan, benim için sorun değil. Yöneticiler için daha az konuşurlarsa daha iyidir. İletişim kurarken kısaysa, çok daha iyi. "

Marcelo Bielsa İngilizce konuşabilir mi?

Evet. Bielsa akıcı bir İngilizce konuşmacı değil, ancak dili biraz biliyor ve onu destekçilerle etkileşime girdiğinde olduğu gibi resmi olmayan ortamlarda kullanıyor.

2020 yazında hayranlarla sosyal medyada paylaşılan bir toplantı videosunda, "Teşekkür ederim, teşekkürler, teşekkürler. İngilizce konuşmuyorum, sadece 'teşekkür ederim' dediği duyulabilir.

Bununla birlikte, Bielsa'nın kelime hazinesi açıkça 'teşekkür ederim'den çok daha büyüktür ve birçok şüpheli, bir çevirmenle görünüşünün önerebileceğinden çok daha fazlasını anlıyor.

Leeds forvet oyuncusu Patrick Bamford'a göre Arjantinli oyuncu çok şey anlıyor ve usta bir konuşmacı ama hata yapmanın da bilincinde.

Kendisi de bir çok dilli olan Bamford, 2020'de Astro Supersport ile yaptığı röportajda "İngilizcesini anlamak açısından aslında çok iyi olduğunu düşünüyorum" dedi.

"Biraz da konuşabileceğini düşünüyorum, ancak çok saygılı olduğu için İngiliz dilinde yanlış bir şey söyleyerek hata yapmak istediğini sanmıyorum.

"Bu yüzden her zaman tercümanı bu yüzden kullandığını düşünüyorum."

Gerçekten de, Bielsa'nın dil anlayışı, sözlerinin yanlış tercüme edildiğini düşündüğü şeyi düzeltmek için çevirmenini yarıda kestiğinde birkaç kez örneklenmiştir.

Diğer durumlarda, çevirmene anlamını iletmek için daha yüksek sesle ve daha fazla vurgu ile konuşma talimatı vermiştir.

Bu bazen kafa karışıklığına neden olur ve tuhaf manşetlere neden olurken, Bielsa'nın her konuda ne kadar titiz olduğunu göstermeye hizmet ediyor – kullandığı belirli kelimeler dahil.